Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Jenom díky funkční dvd+rw-booktype (a s parametrem -dvd-compat pro growisofs, přičemž během vypalování nesmím dělat nic jiného, i když mezi vypalováním na konzoli a pod X-y, dokonce v KDE, se už rozdíl být nezdá) dokážu vypálit Gigamaster DVD+R 4x ve své LG GSA-4163B (tuším že s firmwarem A103) tak, že je při troše štěstí přečtou jiné (vesměs combo) mechaniky v mém dosahu, sama LG z nich po sobě ještě nepřečetla bez chyb ani jedno. Přitom s Verbatim DVD+RW 2.4x (slim color) ani 4x (cakebox) potíže neměla a s Verbatim DVD+R 16x také ne (až na to, že na ně pálí podezřele pomalu, jednou dokonce growisofs ohlásilo průměrnou rychlost 3.8x), tak si myslím, že vadný kus nemám. Zkusil bych upgradovat firmware, kdybych věděl jak, ale kupovat si kvůli tomu Windows nebudu.
Jelikož krátce poté, co jsem si ji koupil, ceny DVD vypalovaček prudce spadly, koupil jsem si po krátkém váhání kromě značkových DVD taky Lite-On SOHW-1693B. Ta mé Gigamastery po sobě přečte (stejně jako LG GSA-4120B, ve které je zkoušel bratr), ale tak, aby je přečetla i moje LG, je přece jenom nevypálí (žádné plusko vypálené v GSA-4120B jsem ve své 4163B zatím nevyzkoušel, několik Gigamasterů DVD-R od bratra jsem v ní nicméně přečetl). Booktype by měla umět (narozdíl od LG) nastavovat i pro DVD+RW, ale dvd+rw-booktype ji vůbec nerozezná jako Lite-On, zdá se, že několik posledních vypalovaček od Lite-Onu zatím spolupracuje pouze s wokenními utilitami; na patch pro dvd+rw-tools, který by přidával změny booktype pro nové Lite-Onky, jsem nikde nenarazil.
Nejspíš bych podle té trošky zkušeností, co mám, doporučil LG GSA-4120B; 4263B je sice rychlejší, ale obávám se, že si vede hůř v práci s nekvalitními, špatně vypálenými nebo poškozenými medii. Drobnou výhodou staršího typu je možná i to, že dnes zakoupený kus při troše štěstí nebude ani v budoucnu potřebovat upgrad firmwaru. Lite-On SOHW-1693S si pravděpodobně poradí s kde čím, jestli líp nebo hůř než LG GSA-1420B, nevím. Nepodporuje DVD-RAM, naopak, jelikož je mladší, by měla umět pracovat nejen s DVD+R DL, ale i s DVD-R DL (nicméně dokud budou dvouvrstvá media dražší než dvě jednovrstvá, nebude mi na tom záležet a neověřím si to). Nevím, jak dlouho potrvá, než někdo přidá její podporu do dvd+rw-booktype.
Problémy své LG s levnými disky asi vyřeším tím, že pro příště už budu používat jenom značkové -- jak se zdá, jsou mimo jiné odolnější proti poškrábání, několik úspěšně vypálených Gigamasterů jsem si už poničil, ani přesně nevím jak (nejspíš poškrábal o Verbatim CD-RW).
Tiskni
Sdílej: