Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Jenom díky funkční dvd+rw-booktype (a s parametrem -dvd-compat pro growisofs, přičemž během vypalování nesmím dělat nic jiného, i když mezi vypalováním na konzoli a pod X-y, dokonce v KDE, se už rozdíl být nezdá) dokážu vypálit Gigamaster DVD+R 4x ve své LG GSA-4163B (tuším že s firmwarem A103) tak, že je při troše štěstí přečtou jiné (vesměs combo) mechaniky v mém dosahu, sama LG z nich po sobě ještě nepřečetla bez chyb ani jedno. Přitom s Verbatim DVD+RW 2.4x (slim color) ani 4x (cakebox) potíže neměla a s Verbatim DVD+R 16x také ne (až na to, že na ně pálí podezřele pomalu, jednou dokonce growisofs ohlásilo průměrnou rychlost 3.8x), tak si myslím, že vadný kus nemám. Zkusil bych upgradovat firmware, kdybych věděl jak, ale kupovat si kvůli tomu Windows nebudu.
Jelikož krátce poté, co jsem si ji koupil, ceny DVD vypalovaček prudce spadly, koupil jsem si po krátkém váhání kromě značkových DVD taky Lite-On SOHW-1693B. Ta mé Gigamastery po sobě přečte (stejně jako LG GSA-4120B, ve které je zkoušel bratr), ale tak, aby je přečetla i moje LG, je přece jenom nevypálí (žádné plusko vypálené v GSA-4120B jsem ve své 4163B zatím nevyzkoušel, několik Gigamasterů DVD-R od bratra jsem v ní nicméně přečetl). Booktype by měla umět (narozdíl od LG) nastavovat i pro DVD+RW, ale dvd+rw-booktype ji vůbec nerozezná jako Lite-On, zdá se, že několik posledních vypalovaček od Lite-Onu zatím spolupracuje pouze s wokenními utilitami; na patch pro dvd+rw-tools, který by přidával změny booktype pro nové Lite-Onky, jsem nikde nenarazil.
Nejspíš bych podle té trošky zkušeností, co mám, doporučil LG GSA-4120B; 4263B je sice rychlejší, ale obávám se, že si vede hůř v práci s nekvalitními, špatně vypálenými nebo poškozenými medii. Drobnou výhodou staršího typu je možná i to, že dnes zakoupený kus při troše štěstí nebude ani v budoucnu potřebovat upgrad firmwaru. Lite-On SOHW-1693S si pravděpodobně poradí s kde čím, jestli líp nebo hůř než LG GSA-1420B, nevím. Nepodporuje DVD-RAM, naopak, jelikož je mladší, by měla umět pracovat nejen s DVD+R DL, ale i s DVD-R DL (nicméně dokud budou dvouvrstvá media dražší než dvě jednovrstvá, nebude mi na tom záležet a neověřím si to). Nevím, jak dlouho potrvá, než někdo přidá její podporu do dvd+rw-booktype.
Problémy své LG s levnými disky asi vyřeším tím, že pro příště už budu používat jenom značkové -- jak se zdá, jsou mimo jiné odolnější proti poškrábání, několik úspěšně vypálených Gigamasterů jsem si už poničil, ani přesně nevím jak (nejspíš poškrábal o Verbatim CD-RW).
Tiskni
Sdílej: