Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Každý registrovaný uživatel má možnost zaregistrovat se pro příjem pravidelného zpravodaje, který je odesílán emailem každý měsíc. Obsahuje zajímavosti a novinky z tohoto portálu a také informace o nejzajímavějších článcích či blozích. Po přihlášení otevřete Nastavení v horní liště.
Je to zvláštní fenomén, moc mu nerozumíme, ale lidé se nás ptali: „Proč nemá abíčko účet na twitteru?“ Na to se těžko odpovídá – vždyť my vůbec nechápeme, jak může někomu připadat zajímavé psát (nebo dokonce číst) kratinké zprávy „o ničem“. Ale co, všechno se má vyzkoušet, tak jsme to zkusili. „Tweetoval“ i Barack Obama – to by bylo, abychom to nezvládli my...
Zajímají-li vás postřehy z redakce, programování a podobně, podívejte se na http://twitter.com/abclinuxu – třeba postupně vytvoříme zajímavý informační kanál, který bude doplňovat služby portálu pro ty, kdo bez Twitteru nemohou žít.
Oficiální oznámení:
http://www.abclinuxu.cz/blog/Robert/2009/3/abclinuxu.cz-na-twitteru-sledujte-zakulisi-portalu
Úspěšný vývoj open source softwaru je z velké míry založen na rozsáhlém testování a hlášení chyb. Skoro každý projekt má nějaký mechanismus, který uživatelům umožňuje poskytovat vývojářům zpětnou vazbu v podobě reportů o chybách. Většinou jde o bugzillu nebo podobný nástroj, který by měl zajistit, že se na bug nezapomene.
Už jste někdy nahlásili chybu v programu, který často a rádi používáte? AbcLinuxu.cz vám chce nabídnout motivaci. Počátkem dubna uspořádáme první „bug hunt day“ (den lovení chyb). Všechny zájemce, kteří ve stanovené době nahlásí bug v libovolném open source projektu, zařadíme do slosování o věcné ceny.
V březnu vyšlo hodně článků, ale pokud jste propásli ten o OpenStreetMap, napravte to teď. „OpenStreetMap je projekt, jehož cílem je tvorba volně dostupných geografických dat a následně jejich vizualizace do podoby silniční mapy, uliční mapy měst atd. Je založen na kolektivní spolupráci a na koncepci open source.“ to říká o projektu OpenStreetMap (OSM) česká Wikipedie. Pojďte se podívat, co je tento projekt vlastně zač:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/ruzne/openstreetmap-svobodne-mapy-sveta
Už se vám někdy stalo, že jste v Linuxu nemohli rozchodit nějaký hardware kvůli absenci ovladače? Nebyli byste jediní... Ale jak ukazuje zápisek Jana Grmely, dá se s tím něco dělat:
http://www.abclinuxu.cz/blog/linux/2009/3/success-story-jak-jsem-si-nechal-napsat-ovladace
Naše soutěž pořádaná u příležitosti akce Českého červeného kříže se chýlí ke konci. Ještě však máte čas se přihlásit do slosování o mobilní GPS navigaci a 35 dárkových předmětů s motivy AbcLinuxu.cz. Stačí vyplnit formulář na odkazované stránce a přiložit vyfocené/naskenované potvrzení o dobrovolném darování krve.
http://www.abclinuxu.cz/clanky/ruzne/jdi-se-bodnout-a-vyhraj
Za portál AbcLinuxu.cz Robert Krátký
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 21.3.2009 19:16 | Zobrazeno: 2439×
Tiskni
Sdílej: