Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Každý registrovaný uživatel má možnost zaregistrovat se pro příjem pravidelného zpravodaje, který je odesílán emailem každý měsíc. Obsahuje zajímavosti a novinky z tohoto portálu a také informace o nejzajímavějších článcích či blozích. Po přihlášení otevřete Nastavení v horní liště.
Je to zvláštní fenomén, moc mu nerozumíme, ale lidé se nás ptali: „Proč nemá abíčko účet na twitteru?“ Na to se těžko odpovídá – vždyť my vůbec nechápeme, jak může někomu připadat zajímavé psát (nebo dokonce číst) kratinké zprávy „o ničem“. Ale co, všechno se má vyzkoušet, tak jsme to zkusili. „Tweetoval“ i Barack Obama – to by bylo, abychom to nezvládli my...
Zajímají-li vás postřehy z redakce, programování a podobně, podívejte se na http://twitter.com/abclinuxu – třeba postupně vytvoříme zajímavý informační kanál, který bude doplňovat služby portálu pro ty, kdo bez Twitteru nemohou žít.
Oficiální oznámení:
http://www.abclinuxu.cz/blog/Robert/2009/3/abclinuxu.cz-na-twitteru-sledujte-zakulisi-portalu
Úspěšný vývoj open source softwaru je z velké míry založen na rozsáhlém testování a hlášení chyb. Skoro každý projekt má nějaký mechanismus, který uživatelům umožňuje poskytovat vývojářům zpětnou vazbu v podobě reportů o chybách. Většinou jde o bugzillu nebo podobný nástroj, který by měl zajistit, že se na bug nezapomene.
Už jste někdy nahlásili chybu v programu, který často a rádi používáte? AbcLinuxu.cz vám chce nabídnout motivaci. Počátkem dubna uspořádáme první „bug hunt day“ (den lovení chyb). Všechny zájemce, kteří ve stanovené době nahlásí bug v libovolném open source projektu, zařadíme do slosování o věcné ceny.
V březnu vyšlo hodně článků, ale pokud jste propásli ten o OpenStreetMap, napravte to teď. „OpenStreetMap je projekt, jehož cílem je tvorba volně dostupných geografických dat a následně jejich vizualizace do podoby silniční mapy, uliční mapy měst atd. Je založen na kolektivní spolupráci a na koncepci open source.“ to říká o projektu OpenStreetMap (OSM) česká Wikipedie. Pojďte se podívat, co je tento projekt vlastně zač:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/ruzne/openstreetmap-svobodne-mapy-sveta
Už se vám někdy stalo, že jste v Linuxu nemohli rozchodit nějaký hardware kvůli absenci ovladače? Nebyli byste jediní... Ale jak ukazuje zápisek Jana Grmely, dá se s tím něco dělat:
http://www.abclinuxu.cz/blog/linux/2009/3/success-story-jak-jsem-si-nechal-napsat-ovladace
Naše soutěž pořádaná u příležitosti akce Českého červeného kříže se chýlí ke konci. Ještě však máte čas se přihlásit do slosování o mobilní GPS navigaci a 35 dárkových předmětů s motivy AbcLinuxu.cz. Stačí vyplnit formulář na odkazované stránce a přiložit vyfocené/naskenované potvrzení o dobrovolném darování krve.
http://www.abclinuxu.cz/clanky/ruzne/jdi-se-bodnout-a-vyhraj
Za portál AbcLinuxu.cz Robert Krátký
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 21.3.2009 19:16 | Zobrazeno: 2639×
Tiskni
Sdílej: