Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Každý registrovaný uživatel má možnost zaregistrovat se pro příjem pravidelného zpravodaje, který je odesílán emailem každý měsíc. Obsahuje zajímavosti a novinky z tohoto portálu a také informace o nejzajímavějších článcích či blozích. Po přihlášení otevřete Nastavení v horní liště.
Je to zvláštní fenomén, moc mu nerozumíme, ale lidé se nás ptali: „Proč nemá abíčko účet na twitteru?“ Na to se těžko odpovídá – vždyť my vůbec nechápeme, jak může někomu připadat zajímavé psát (nebo dokonce číst) kratinké zprávy „o ničem“. Ale co, všechno se má vyzkoušet, tak jsme to zkusili. „Tweetoval“ i Barack Obama – to by bylo, abychom to nezvládli my...
Zajímají-li vás postřehy z redakce, programování a podobně, podívejte se na http://twitter.com/abclinuxu – třeba postupně vytvoříme zajímavý informační kanál, který bude doplňovat služby portálu pro ty, kdo bez Twitteru nemohou žít.
Oficiální oznámení:
http://www.abclinuxu.cz/blog/Robert/2009/3/abclinuxu.cz-na-twitteru-sledujte-zakulisi-portalu
Úspěšný vývoj open source softwaru je z velké míry založen na rozsáhlém testování a hlášení chyb. Skoro každý projekt má nějaký mechanismus, který uživatelům umožňuje poskytovat vývojářům zpětnou vazbu v podobě reportů o chybách. Většinou jde o bugzillu nebo podobný nástroj, který by měl zajistit, že se na bug nezapomene.
Už jste někdy nahlásili chybu v programu, který často a rádi používáte? AbcLinuxu.cz vám chce nabídnout motivaci. Počátkem dubna uspořádáme první „bug hunt day“ (den lovení chyb). Všechny zájemce, kteří ve stanovené době nahlásí bug v libovolném open source projektu, zařadíme do slosování o věcné ceny.
V březnu vyšlo hodně článků, ale pokud jste propásli ten o OpenStreetMap, napravte to teď. „OpenStreetMap je projekt, jehož cílem je tvorba volně dostupných geografických dat a následně jejich vizualizace do podoby silniční mapy, uliční mapy měst atd. Je založen na kolektivní spolupráci a na koncepci open source.“ to říká o projektu OpenStreetMap (OSM) česká Wikipedie. Pojďte se podívat, co je tento projekt vlastně zač:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/ruzne/openstreetmap-svobodne-mapy-sveta
Už se vám někdy stalo, že jste v Linuxu nemohli rozchodit nějaký hardware kvůli absenci ovladače? Nebyli byste jediní... Ale jak ukazuje zápisek Jana Grmely, dá se s tím něco dělat:
http://www.abclinuxu.cz/blog/linux/2009/3/success-story-jak-jsem-si-nechal-napsat-ovladace
Naše soutěž pořádaná u příležitosti akce Českého červeného kříže se chýlí ke konci. Ještě však máte čas se přihlásit do slosování o mobilní GPS navigaci a 35 dárkových předmětů s motivy AbcLinuxu.cz. Stačí vyplnit formulář na odkazované stránce a přiložit vyfocené/naskenované potvrzení o dobrovolném darování krve.
http://www.abclinuxu.cz/clanky/ruzne/jdi-se-bodnout-a-vyhraj
Za portál AbcLinuxu.cz Robert Krátký
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 21.3.2009 19:16 | Zobrazeno: 2638×
Tiskni
Sdílej: