Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Wireless USB protokol bude dokončen koncem března a specifikace přístupového bodu budou známy koncem roku. Wireless USB je navrženo pro komunikaci na vzdálenost do deseti metrů, dokáže přenášet data rychlostí až 480Mbps a má ambice nahradit časem Bluetooth. Intel přesto odhalil první návrhy standardu 802.11s.
Tiskni
Sdílej:
Zrovna pod článkem popisující WiFi myšku se někdo chlubí, že mu jeho bluetooth myš vydrží 22-23 hodin čistého času na dvě mikrotužkové baterie. Já mám sice ve své Microsoftce dvě tužkové baterie, ale taky vydržím přes 4 měsíce a to u svého počítače trávím 12-16 hodin denně. To je sakra nepoměr.Taky je to sakra srovnávání jablek a hrušek. Ta vaše myš pracuje v pásmu 27MHz a ten přenosový protokol bude specielně navržený právě jenom pro toto použití a tudíž extrémně jednoduchý (pokud myší nehýbáte, může být veškerá elektornika ve standby režimu). Potom se zákonitě dostanete na úplně jiné hodnoty odběru než u univerzálního obousměrně pracujícího bluetooth. To můžete rovnou BT srovnávat i s dálkáčem k TV, kde alkalické tužkovky vydrží třeba 5 let. Bezdrát jako bezdrát.
Ovšem proč si to neověřit na vlastní kůží? Stačí si na mobilu zapnout Bluetooth a nechat ho pořád zapnuté. Telefon vydrží tak o čtvrtinu méně, než s vypnutým bluetooth.To je ovšem překvapivé zjištění, že zapnutý bluetooth na svojí práci potřebuje elektrickou energii ;)