Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Distribuce, které využívají jediného uživatele (ano, uhodli jste, jde o účet roota), rostou jako houby po dešti. O jedné takové "uživatelsky přívětivé" (kterou za pomoci Knoppixu sestavil 15letý nadšenec) básní CXOtoday.com.
Tiskni
Sdílej:
Nikty iny len ty sam si budes na vine, ked sa preklepnes a napises o jednu medzeru viac
rm -rf subor1 subor2 subor3 prefix1* prefix2 * prefix3*
rm -rf / tmp/cosik/
sa zobuď človeče. čo myslíš, prečo má rôzny malware na windoze taký uspech a na linuxe nie ?To bude 95% podilem Windows na desktopech.
keď budeš všetko robiť pod rootom, tak stačí aby nejaký útočník zneužil chybu povedzme v prehliadači a razom získa práva roota a môže si robiť čo len chce. s takýmto prístupom užívateľov bude zachvíľu na linuxe podobný raj pre vírusy a inú háveď ako na windowse.Na zobrazovani reklam, posilani spamu a automaticke spousteni rootovska prava netreba. Pokud by prece jenom virus roota chtel, proste si pocka az nas uzivatel spusti su a heslo si pekne odposlechne.
a to je len jeden príklad toho, prečo je robiť všetko pod rootom proste ZLÉ, ďalší je napr. že si môžeš ľahko poškodiť systém atď, atď. tých dôvodov je viac.Poskozeny system se lehce preinstaluje. Nastvalo by me ale, kdybych si smazal svuj domovsky adresar i se vsema nastavenima a dokumentama.
VEĽMI dôrazne ti radím, aby si si zaviedol na bežnú prácu bežného používateľa, veď toho roota podľa mňa až tak často nepoužiješ, ja pracujem na notebooku, ktorý má tiež len jedného používateľa a nemám s tým žiadny problém. občasné 'su' to vždy ľahko vyrieši.Problem je v tom, ze ono to "obcasne" su a nasledne zadavani pokud mozno co nejslozitejsiho hesla lidi proste sere, a proto radeji pracuji pod rootem.
Navrhuji, aby KDE i GNOME pod rootem používalo ošklivé červené pozadi s bombami [...]proc jenom KDE a GNOME? Kdyz uz, tak bych to vsahnul obecne na vsechny WM a jeste bych pridal buzerujici xterm ...
Spíš bych hlasoval pro to, aby v kdmrc
bylo defaultně AllowRootLogin=false
a aby se všichni, kdo o tom vědí, zapřísahali, že na tento dotaz nebudou odpovídat. Při známé nechuti BFU číst dokumentaci a hledat v archivech by to mohlo stačit. Ten, kdo to najde sám, by mohl být dostatečně mentálně způsobilý, aby se pod rootem do KDE nelogoval… :-)