Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
24. června 2005 se v Brně uskuteční release párty při příležitosti vydání Debian Sarge. Těšíme se, že pro vás Brno nebude překážkou a dorazíte odkud můžete. Zváni jsou samozřejmě i lidé, kteří se s Linuxem jen seznamují. Více informací a možnost přihlášení najdete na http://debian.tucnacek.org/
Tiskni
Sdílej:
Trousit komentáře o zastaralosti stable Debianu umí každý a pomalu ale jistě to přestává být vtipné.přestává být? - ono to někdy bylo vtipné? mě přijde spíš smutné, že to tak je a že si to někteří debianisté neumí připustit, načež trousí perly jako že unstable je stable ...
Unstable neznamena unstable SW, ale unstable repozitory. Citis ten rozdil?cítím ten rozdíl mezi výkladem tvým a oficiálním: »Verze s označením „unstable“ je ta, ve které dochází k aktivnímu vývoji Debianu. Tuto distribuci provozují v zásadě vývojáři a dobrodruzi, kteří rádi žijí na samé hranici (jak nejčerstvějšího software, tak také nejnovějších a neočekávaných problémů).« - imho totiž ve většině případů platí nejčerstvější software == unstable SW
BTW: Nevim jak se ty osobne presvedcujes o kvalitach cehokoliv, pokud to proste delsi dobu nepouzivas?pokud to má být narážka na mé zkušenosti s Debianem, tož děkuji za optání, potkal jsem se s ním v roli správce poprvé skoro před pěti lety (to ten čas letí :-/) a i v současnosti občas zasahuji na jednom stroji, kde je nainstalovaný (a nevšiml jsem si, že by se za tu dobu z hlediska distribuce něco zásadního změnilo) pokud to má být obecný dotaz, pak otázka nedává dobrý smysl, budeme-li trvat na slůvku "osobně" - a nebudeme-li, pak není špatné vyslechnout si příznivce i odpůrce a pokusit se utvořit si vlastní úsudek na základě srovnání s vlastními zkušenostmi s nějakou podobnou záležitostí ...
Stable neni zastaraly,v tuto chvíli obsahuje stable např. KDE verze 2.2.25, ve verzi, která bude stable snad během pár dní bude KDE verze 3.3.2, zatímco dnes máme ve zprávičkách oznámení o KDE 3.4.1 ... dobře, to je desktop, dejme tomu, že je to vyhraněné téma, podívejme se tedy na server: - proč je i v novém Sarge jako defaultní Apache 1.3.33, zatímco balíček s Apache 2.0.54 se jmenuje apache2? ... nic proti (ehm) dostupnosti starší verze, ale co je to za bordel v názvech, je to pořád jeden program, jak mám vědět, že aktuální verzi nenajdu v balíčku se jménem programu, ale v nějaké další branchi? - totéž MySQL - vývojáři MySQL považují již delší dobu za stabilní řadu 4.1, nedošlo tam (AFAIK!) oproti 4.0 k žádné zásadní změně v konfiguraci ani v ničem, co by znepoužitelnilo stávající databáze pouhým upgradem (narozdíl od výše uvedeného Apache) ... o tom, že aktuální je 4.1.12 a ne 4.1.11 ani nemluvě
na stable vychazi kazdou chvili security updaty.jak to souvisí se zastaralostí? - hm, špatný dotaz, spíš jsem se měl zeptat, jestli je lepší nechat na kalhoty našít záplatu nebo pořídit si nové kalhoty, když oboje stojí stejně a výsledný bezpečnostní efekt (v okamžiku pořízení žádné známé díry) je stejný, akorát ty záplatované kalhoty jsou už poněkud z módy (takže ač ne zastaralé měřeno počtem děr, přece jen celkově zastaralé dík zastarání po stránce estetické a možná i funkční, materiály se vyvíjí)?
Stable je proste stable. Je to neco, co jina distra nemaji.budiž, komu to vyhovuje, nechť si to používá, ale ať to necpe bezhlavě ostatním (resp. "nevyvádí je z omylu") s nesmyslnými argumenty, že věci nejsou takové jaké jsou, a připustí si, že jiní mají na věc jiný názor, který může být stejně dobrý :-/
- imho totiž ve většině případů platí nejčerstvější software == unstable SWTakže ty na jednu stranu vyčítáš verzím stable a testing, že jsou zastaralé, ale na druhou stranu považuješ nové verze programů za nestabilní. Takže testing je moc starý a unstable je moc nový (o experimental ani nemluvím)? To je skutečně nedobytná argumentace - i když mírně ujetá mimo realitu.
komu to vyhovuje, nechť si to používá, ale ať to necpe bezhlavě ostatním (resp. "nevyvádí je z omylu") s nesmyslnými argumenty, že věci nejsou takové jaké jsou, a připustí si, že jiní mají na věc jiný názor, který může být stejně dobrý :-/Ehm, není ono to tak, že se různí vtipálci a přemoudřelí kritikové navážejí do Debianu a jeho příznivci jej brání? Já myslím, že celou pointou této diskuze je neochota těch kritiků připustit, že jejich vtípky a břitké postřehy uživatele Debianu moc nezajímají. Tak co takhle nechat ty hloupoučké Debianisty, ať si žijí ve svém bludu, a dát jim pokoj? Což takhle se smířit s tím, že Debian je takový jaký je ne proto, že by zaspal dobu a všechny ostatní distra mu utekly, ale proto, že jeho uživatelé a vývojáři ho takový chtějí?