Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
V Mozille (rozuměj prohlížeči/ích) již poměrně dlouho existuje funkce zvaná prefetching. Umožňuje prohlížeči využít dobu nečinnosti k načtení stránek, které uživatel v budoucnu pravděpodobně navštíví. Že je to funkce poněkud kontroverzní, se začalo proslýchat až poté, co Google přišel s Web Acceleratorem. Má Google kvůli 'prefetchingu' problémy?
Tiskni
Sdílej:
v dnešní době pevných linek ...ach jo, proč tolik lidí žije mimo realitu? - "doba modemová" rozhodně ještě nepominula
Předpokládám, že "dobou modemovou" myslíte klasický dial-up a ne například ADSL.ano, primárně klasický dial-up s 56k modemem, ona je totiž ještě stále hluboká doba modemová, ADSL není dostupné zdaleka všude - ale proč bych ho neměl počítat, případně níže zmíněné GPRS?
Ale datově omezený tarif u dial-upu neznám, spíše u ADSL, ale i ty nejvíce zafupované (od slova FUP) mají limit kolem 1GB za týden, což prefetching těžko překoná.mno, tak jsem se podíval na ceník GTS, DSL v nejlevnější variantě má limit 2 GB měsíčně, tedy ani ne 512 MB na týden, obvykle na tom nevisí jen jeden počítač ... ale to nemá smysl počítat; říct, že prefetching něco těžko překoná (může to být ta poslední kapka) je zhruba tak jako že nemá cenu šetřit pásmo Squidem, když má výtěžnost nanejvýše kolem 20% :-/
ano, primárně klasický dial-up s 56k modemem, ona je totiž ještě stále hluboká doba modemová, ADSL není dostupné zdaleka všude - ale proč bych ho neměl počítat, případně níže zmíněné GPRS?To byla jenom technická poznámka, že jak dial-up, tak ADSL používají modem, ale jinak jsou obě připojení o něčem jiném, proto by bylo lepší psát hluboká doba dial-upu. S tristním stavem připojení v ČR souhlasím. Ale vývojáři mozilly nejspíš žijí v internetově rozvinutějších oblastech, a proto je asi nenapadne myslet na zafupovaná připojení někde v Česku. Já už naštěstí pevnou linku zrušil a používám wifi. I když bych byl raději připojen přes drát, tak kabelovky tu nejsou a ADSL při rovnocenných podmínkách by mě vyšlo třikrát až čtyřikrát dráž, nemluvě o limitech, které teď nemám. Proto taky nemám zkušenosti s používáním datově omezeného připojení.
<link rel="prefetch" href="/images/big.jpeg">
. Nemáte s tím někdo více zkušeností?
Rozhodně to není dobrá zpráva pro majitele připojení, kde se platí za cenu, typicky GRPS. Jinak souhlasím s Beryskem, pro rychlá připojení je to k ničemu, ale zase na druhou stranu to IMHO neublíží.