Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
header('Content-Type: text/plain; charset=windows-1250');
header('Content-Type: text/html; charset=windows-1250');
$conn = mysql_connect("server.tld","user","pwd"); $db = mysql_select_db("databaze",$conn); #nastavíme si charsety na utf-8 ať to nedělá bordel $sql = "SET character_set_client = utf8"; $result = mysql_query($sql, $conn); $sql = "SET character_set_results = utf8"; $result = mysql_query($sql, $conn); $sql = "SET character_set_connection = utf8"; $result = mysql_query($sql, $conn);Analogický postup půjde aplikovat i na windows-1250.
mysql_query("SET CHARACTER SET UTF8");
mysql_query("SET NAMES SET UTF8");
Je moje predstava o fungovani toho systemu spravna? Pokud ne, mate nekdo odkaz na nejlepe cesky text vysvetlujici vse? Nejde mi jen o to, ze mi to uz funguje, ale ja potrebuju vedet jak:)
SET CHARACTER SET
v jakém formátu je ochoten data přijímat a v jakém je odesílá. MySQL se pokusí data překódovat z/do kódování databáze.
Z pohledu PHP získáváte z databáze jen posloupnost bytů a je na vás, co s ní provedete.
1. Pokud k tomu nemáte zvláště významný důvod, používejte kódování UTF-8. 2. Jestliže nepotřebujete kompatibilitu s verzemi PHP staršími než 5, používejte mysqli.
locate php.ini
.
SET NAMES 'utf8'
namísto IMO lepšího SET CHARACTER SET utf8
, aneb jaké výhody spatřujete v přenastavení collation_connection na utf8_general_ci namísto použití původního řazení databáze? Dále bych vás požádal o odkaz do dokumentace, kde se píše, že SET NAMES
se má používat?
Jinak máte samozřejmě pravdu, nemá smysl používat oba příkazy hned za sebou, stačí si vybrat jeden.
$sql = "SET character set utf8_czech_ci"; $result = mysql_query($sql, $connection);
USE db;
SET character set utf8;
SELECT @@collation_database, @@collation_connection;
USE
) a až poté nastaveno kódování.
collation_connection latin1_swedish_ci collation_database latin1_swedish_ci collation_server latin1_swedish_ciJe nutné změnit kódování pro celou databázi? Díky
SHOW CREATE TABLE `tel_seznam`;
? Mám podezření, že u sloupce zůstalo staré řazení. Pokud nemáte databázi ve švédštině, tak si změňte všude charset/collate na něco použitelnějšího, rozhodně tím nic nezkazíte.
telseznam | CREATE TABLE `telseznam` ( `pismeno` char(1) character set latin1 default NULL, `nazevfirmy` text character set latin1, `FAX` text character set latin1, `TEL` text character set latin1, `poznamka` varchar(250) character set latin1 default NULL, `datum` date default NULL, `id` int(10) unsigned NOT NULL auto_increment, PRIMARY KEY (`id`) ) ENGINE=MyISAM AUTO_INCREMENT=961 DEFAULT CHARSET=utf8 COLLATE=utf8_czech_ci |Jinak mě zajímá sloupec "pismeno", u ostatních sloupců na tom nezáleží.
mysql_set_character_set()
, kterou PHP implementuje jako mysqli->set_charset()
. Použití tohoto API volání je IMO vhodnější a jednodušší. V manuálu sice píší, že se chová jako příkaz SET NAMES
, ale zdá se, že ve skutečnosti se chová jako SET CHARACTER SET
, čemuž odpovídá i název. Bohužel nemám čas na důkladné pokusy.
je sice pekne, ze MySQL poskytuje takuto funkciu vo svojom API, avsak PHP s tym robit nevie (aspon teda v dokumentacii nic take nevidim) takze sme zase tam, kde sme boli.Druhý odkaz v mém příspěvku, nevede on do manuálu PHP, kde je popisována přesně taková funkce?
ten odkaz som si nevsimol ale je bohuzial iba v mysqli.Což nikterak nevadí, protože dodržovat kompatibilitu s PHP4 u nových projektů v drtivé většině případů nemá smysl. Přiznám se, že bych v PHP4 už asi „neuměl“ programovat. Všem bych doporučil používat objektové mysqli místo ostatních alternativ.
mimochodom, nechapem tieto narazky z tvojej strany, mne vobec nejde o to ako ten charset nastavis. proste ho treba nastavit a je jedno ako to urobis (obe moznosti su rovnako narocne a rovnako ucinne).Protože tvrdíte, že něco musím, jinak že programuji, s prominutím, jako prase. Myslím si, že PHP/MySQL docela ovládám, takže se mě vaše poznámky dotýkají, když vím, že nemusím. Mimochodem, kódování PHP jako klienta lze nastavit i v
php.ini
či přes konfiguraci webseveru (např. .htaccess
).
Protože tvrdíte, že něco musím, jinak že programuji, s prominutím, jako prase. Myslím si, že PHP/MySQL docela ovládám, takže se mě vaše poznámky dotýkají, když vím, že nemusím.ale ty naozaj _musis_ :) bud ten dotaz vykonas sam alebo to za teba urobi PHP funkcia. kde je rozdiel ?
Mimochodem, kódování PHP jako klienta lze nastavit i v php.ini či přes konfiguraci webseveru (např. .htaccess).mozes ale to bude zase len dalsia 'default hodnota' takze stale bez efektu pri inom kodovani.
Tiskni
Sdílej: