Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
header('Content-Type: text/plain; charset=windows-1250');
header('Content-Type: text/html; charset=windows-1250');
$conn = mysql_connect("server.tld","user","pwd"); $db = mysql_select_db("databaze",$conn); #nastavíme si charsety na utf-8 ať to nedělá bordel $sql = "SET character_set_client = utf8"; $result = mysql_query($sql, $conn); $sql = "SET character_set_results = utf8"; $result = mysql_query($sql, $conn); $sql = "SET character_set_connection = utf8"; $result = mysql_query($sql, $conn);Analogický postup půjde aplikovat i na windows-1250.
mysql_query("SET CHARACTER SET UTF8");
mysql_query("SET NAMES SET UTF8");
Je moje predstava o fungovani toho systemu spravna? Pokud ne, mate nekdo odkaz na nejlepe cesky text vysvetlujici vse? Nejde mi jen o to, ze mi to uz funguje, ale ja potrebuju vedet jak:)
SET CHARACTER SET
v jakém formátu je ochoten data přijímat a v jakém je odesílá. MySQL se pokusí data překódovat z/do kódování databáze.
Z pohledu PHP získáváte z databáze jen posloupnost bytů a je na vás, co s ní provedete.
1. Pokud k tomu nemáte zvláště významný důvod, používejte kódování UTF-8. 2. Jestliže nepotřebujete kompatibilitu s verzemi PHP staršími než 5, používejte mysqli.
locate php.ini
.
SET NAMES 'utf8'
namísto IMO lepšího SET CHARACTER SET utf8
, aneb jaké výhody spatřujete v přenastavení collation_connection na utf8_general_ci namísto použití původního řazení databáze? Dále bych vás požádal o odkaz do dokumentace, kde se píše, že SET NAMES
se má používat?
Jinak máte samozřejmě pravdu, nemá smysl používat oba příkazy hned za sebou, stačí si vybrat jeden.
$sql = "SET character set utf8_czech_ci"; $result = mysql_query($sql, $connection);
USE db;
SET character set utf8;
SELECT @@collation_database, @@collation_connection;
USE
) a až poté nastaveno kódování.
collation_connection latin1_swedish_ci collation_database latin1_swedish_ci collation_server latin1_swedish_ciJe nutné změnit kódování pro celou databázi? Díky
SHOW CREATE TABLE `tel_seznam`;
? Mám podezření, že u sloupce zůstalo staré řazení. Pokud nemáte databázi ve švédštině, tak si změňte všude charset/collate na něco použitelnějšího, rozhodně tím nic nezkazíte.
telseznam | CREATE TABLE `telseznam` ( `pismeno` char(1) character set latin1 default NULL, `nazevfirmy` text character set latin1, `FAX` text character set latin1, `TEL` text character set latin1, `poznamka` varchar(250) character set latin1 default NULL, `datum` date default NULL, `id` int(10) unsigned NOT NULL auto_increment, PRIMARY KEY (`id`) ) ENGINE=MyISAM AUTO_INCREMENT=961 DEFAULT CHARSET=utf8 COLLATE=utf8_czech_ci |Jinak mě zajímá sloupec "pismeno", u ostatních sloupců na tom nezáleží.
mysql_set_character_set()
, kterou PHP implementuje jako mysqli->set_charset()
. Použití tohoto API volání je IMO vhodnější a jednodušší. V manuálu sice píší, že se chová jako příkaz SET NAMES
, ale zdá se, že ve skutečnosti se chová jako SET CHARACTER SET
, čemuž odpovídá i název. Bohužel nemám čas na důkladné pokusy.
je sice pekne, ze MySQL poskytuje takuto funkciu vo svojom API, avsak PHP s tym robit nevie (aspon teda v dokumentacii nic take nevidim) takze sme zase tam, kde sme boli.Druhý odkaz v mém příspěvku, nevede on do manuálu PHP, kde je popisována přesně taková funkce?
ten odkaz som si nevsimol ale je bohuzial iba v mysqli.Což nikterak nevadí, protože dodržovat kompatibilitu s PHP4 u nových projektů v drtivé většině případů nemá smysl. Přiznám se, že bych v PHP4 už asi „neuměl“ programovat. Všem bych doporučil používat objektové mysqli místo ostatních alternativ.
mimochodom, nechapem tieto narazky z tvojej strany, mne vobec nejde o to ako ten charset nastavis. proste ho treba nastavit a je jedno ako to urobis (obe moznosti su rovnako narocne a rovnako ucinne).Protože tvrdíte, že něco musím, jinak že programuji, s prominutím, jako prase. Myslím si, že PHP/MySQL docela ovládám, takže se mě vaše poznámky dotýkají, když vím, že nemusím. Mimochodem, kódování PHP jako klienta lze nastavit i v
php.ini
či přes konfiguraci webseveru (např. .htaccess
).
Protože tvrdíte, že něco musím, jinak že programuji, s prominutím, jako prase. Myslím si, že PHP/MySQL docela ovládám, takže se mě vaše poznámky dotýkají, když vím, že nemusím.ale ty naozaj _musis_ :) bud ten dotaz vykonas sam alebo to za teba urobi PHP funkcia. kde je rozdiel ?
Mimochodem, kódování PHP jako klienta lze nastavit i v php.ini či přes konfiguraci webseveru (např. .htaccess).mozes ale to bude zase len dalsia 'default hodnota' takze stale bez efektu pri inom kodovani.
Tiskni
Sdílej: