Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Pokud by se nic nenašlo, uvítal bych i tip na vhodný export z PowerDesigneru. Díky
Řešení dotazu:
#!/bin/sh
if [ -z "$WINEPREFIX" ] ; then
export WINEPREFIX=$HOME/win/PD.wine
rm -Rf $WINEPREFIX
mkdir -p $WINEPREFIX
winetricks sound=alsa
fi
ln -sf $HOME $WINEPREFIX/dosdevices/d:
#winetricks wsh56 wsh56vb wsh56js gecko vb6run native_mdac mdac28
winetricks gecko vb6run wsh56
# riched20 riched30 cygwin mdac28 corefonts wsh56vb vb5run native_oleaut32 native_mdac
wine powerdesigner125_eval.exe
PD se pak spouští jako
env WINEPREFIX=$HOME/win/PD.wine wine "C:\Program Files\Sybase\PowerDesigner 12\pdshell12.exe"
Chodí to docela slušně. Jenom plovoucí toolbary se nezobrazují úplně. Ale když se ukotví na horizontální lištu,tak pak se zobrazí správně.
Pro export/import metadat používám Ruby ve spojení s OLE automation. Ve Windows to funguje perfektně. Ve wine to ve verzi wine 1.2 nefungovalo a od té doby jsem to nezkoušel. Byly to nějaké problémy s TypeLib. Už jsem na tom začal kdysi dělat, ale moc daleko jsem nepostoupil. Ve verzi wine 1.3 udělali v OLE velmi výrazná vylepšení, takže bych řekl, že to stojí za vyzkoušení.
Dle doporučení jsem instaloval raději do extra prostředí (WINEPREFIX). Zbytek nebyl potřeba. V průběhu instalace se sice na konzoli vypsalo pár chybových hlášek, ale do GUI nic a proběhlo to OK. Stejně tak spuštění aplikace. Zatím jsem na problém nenarazil. Můj 6MB *.pdm to otevřelo a provedlo "Updating model version from 12.5.0.2169 to 15.2.0.3042 Viewer". Zdá se, že ani plovoucí panel nedělá potíže, ale je to jen první dojem.
Hluboce smekám před těmi, co dělají na Wine - aktuálně mám wine-1.3.1. A ještě odkaz na popis v databázi aplikací
Tiskni
Sdílej: