Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
nejdřív si prosimtě zjisti a přečti neco o normálních formách a o primárních klíčích ... (primární klíč != ID)To jsem nikdy netvrdil. Já psal že to tak v návrzích vídám.
UID | GID 1 5 1 8 2 8 ...
UID, GID
.
UID - INDEX GID - INDEX UID + GID - PRIMARYJe dobré že si databáze bude hlídat unikátnost záznamů, ale není to zbytečné? To si snadno ohlídám v aplikaci a nebude to na úkor zvětšování tabulky databáze.
Je dobré že si databáze bude hlídat unikátnost záznamů, ale není to zbytečné?
Není to zbytečné. DB si má sama hlídat integritu dat (od toho je to taky databáze).
To zní rozumně. Opravdu tam bude vždy jen unikátní vazba uid-gid. Teď to mám udělané tak, že uid a gid jsou prostě jen INDEXované, každé zvlášť. Takže by to mělo být takto?:UID - INDEX GID - INDEX UID + GID - PRIMARY
Měl by stačit pouze primární klíč, ten lze použít i na vyhledávání dle UID. Případně ještě (podle typů dotazů) index nad GID. Také záleží, jakou to bude mít selektivitu, pokud bude 2mil uživatelů v 5 skupinách, tak bude procházení indexem na GID dražší než průchod celou tabulkou (potom je index jen režie navíc). Uvidíš podle prováděcího plánu.
Všecho si můžete ohídat v aplikaci a databázi degradovat na úložiště klíč=hodnota.
To je také cesta, v tom případě bych ale navrhoval použít přímo key-value DB a ne ji simulovat v SQL.
Tiskni
Sdílej: