Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Třeba se učí a to, co ten soft nabízí používá k pochopení problematiky atd.
Obávám se, že ten soft spíše od problematiky odstíní.
Třeba se učí a to, co ten soft nabízí používá k pochopení problematiky atd.
Tak si nechte poradit od zkušenějších.
Víte, kdy jsem se (konečně) naučil DB? Přesně ve chvíli, kdy jsem neměl vůbec žádné GUI, server tak říkajíc "hořel" a já měl jenom ssh konsolu. Konečně jsem musel psát všechny ty DDL příkazy ručně. Některé poprvé v životě, dělala to za mě klikátka. Po této zkušenosti, která mi otevřela oči (tehdy jsem poznal, že po mnoha letech provozu, o DB nevím ABSOLUTNĚ VŮBEC NIC). Odinstaloval jsem všechno v GUI, od té doby používám pouze řádkové klienty a manuál. A je to velmi poznat.
Takže pro začátečníka je ideální tužka a papír a textový editor pro psaní počátečních CREATE a pozdějších ALTER skriptů. Je to nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se DB naučit. Pokud potom začne používat GUI klikátka (protože ví proč, nikoliv proto, že neumí psát příkazy ručně) je už pouze jeho volba.
… neměl vůbec žádné GUI, server tak říkajíc "hořel"…Aneb vyuka stresovou metodou Mas naprostou pravdu, ale mluvis o uceni se DDL prikazu, ne navrhu databazoveho schematu. Ja bych sice sel takly cestou nejdriv se naucit sql a pak teprve zkoumat navrh, ale neni to jedina cesta. V opacnem poradi by nejaky vizualni nastroj pomohl, a clovek by sel do sql s jasnou predstavou co je cizi klic apod. coz afaik vetsine "radkovych" zacatecniku dela problemy pochopit. BTW mysql klient pouziva readline, takze jeste vic nez textovy editor se mi vyplatilo poladit poradne
inputrc
.
Aneb vyuka stresovou metodou
njn Ani ne výuka, jako spíš rána do palice po které se mi rozsvítilo .
mluvis o uceni se DDL prikazu, ne navrhu databazoveho schematu.
No tak jedno je prostředkem pro vyjádření druhého a je potřeba umět obé.
V opacnem poradi by nejaky vizualni nastroj pomohl, a clovek by sel do sql s jasnou predstavou co je cizi klic apod. coz afaik vetsine "radkovych" zacatecniku dela problemy pochopit.
Mám trochu jiné zkušenosti a proto jsem navrhoval tužku a papír. Zrovna na reference je to ideální nástroj (třeba na omezení typu CHECK už moc ne) a člověku to (po čtyřicátém papíru) opravdu přejde do krve a pak z toho ještě napíše SQL. Zatímco v GUI by si pospojovával nějaké čáry s obdélníky, klikl by na "generate sql" a neuměl by ani schéma, ani syntaxe.
Tiskni Sdílej: