Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Třeba se učí a to, co ten soft nabízí používá k pochopení problematiky atd.
Obávám se, že ten soft spíše od problematiky odstíní.
Třeba se učí a to, co ten soft nabízí používá k pochopení problematiky atd.
Tak si nechte poradit od zkušenějších.
Víte, kdy jsem se (konečně) naučil DB? Přesně ve chvíli, kdy jsem neměl vůbec žádné GUI, server tak říkajíc "hořel" a já měl jenom ssh konsolu. Konečně jsem musel psát všechny ty DDL příkazy ručně. Některé poprvé v životě, dělala to za mě klikátka. Po této zkušenosti, která mi otevřela oči (tehdy jsem poznal, že po mnoha letech provozu, o DB nevím ABSOLUTNĚ VŮBEC NIC). Odinstaloval jsem všechno v GUI, od té doby používám pouze řádkové klienty a manuál. A je to velmi poznat.
Takže pro začátečníka je ideální tužka a papír a textový editor pro psaní počátečních CREATE a pozdějších ALTER skriptů. Je to nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se DB naučit. Pokud potom začne používat GUI klikátka (protože ví proč, nikoliv proto, že neumí psát příkazy ručně) je už pouze jeho volba.
… neměl vůbec žádné GUI, server tak říkajíc "hořel"…Aneb vyuka stresovou metodou
inputrc
.
Aneb vyuka stresovou metodou
njn Ani ne výuka, jako spíš rána do palice po které se mi rozsvítilo .
mluvis o uceni se DDL prikazu, ne navrhu databazoveho schematu.
No tak jedno je prostředkem pro vyjádření druhého a je potřeba umět obé.
V opacnem poradi by nejaky vizualni nastroj pomohl, a clovek by sel do sql s jasnou predstavou co je cizi klic apod. coz afaik vetsine "radkovych" zacatecniku dela problemy pochopit.
Mám trochu jiné zkušenosti a proto jsem navrhoval tužku a papír. Zrovna na reference je to ideální nástroj (třeba na omezení typu CHECK už moc ne) a člověku to (po čtyřicátém papíru) opravdu přejde do krve a pak z toho ještě napíše SQL. Zatímco v GUI by si pospojovával nějaké čáry s obdélníky, klikl by na "generate sql" a neuměl by ani schéma, ani syntaxe.
Tiskni
Sdílej: