Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
UNIQUE INDEX
bud na (symbol, "datetime")
alebo ("datetime", symbol)
- poradie by som volil podla velkosti time spanu v selecte a tiez variability symbolov v tabulke. EXPLAIN
konkretnej query na konkretnych datach napovie.(smallint primary key, varchar(10) not null)
a previazanie cez cudzi kluc.double precision
by som pouzil numeric.
Vykonanie dotazu by mozno zrychlilo vyclenenie symbolov do inej tabulky, napr. (smallint primary key, varchar(10) not null)
a previazanie cez cudzi kluc
Jak to?
Protože SMALLINT se indexuje lépe, než VARCHAR(10).---
priklady pre pgsql (stale nepozname cielovu DB):Ano, asi se lépe indexuje, ale vyhledávání je pak už stejně rychlé, ne?smallint je fixed-size a ma len 2 bajty (a dovoluje pass-by-value), teda je efektivnejsi pri spracovani a indexovani, jednoducho nema overhead, ktorym "trpi" varlena; smallint je mensi, takze sa zmensi velkost riadku a teda sa ich viac zmesti na stranku, takze sa zmensuje IO;
Čas Symbol 2016-05-24 17:15:59.030 A 2016-05-24 17:15:59.035 A 2016-05-24 17:15:59.123 ATo mohou být tři unikátní záznamy, mohou to být tři „duplicitní“ záznamy, nebo dva duplicitní záznamy a jeden unikátní. Záleží na tom, s jakou přesností čas rozlišujete. Když MP tvrdí, že ta kombinace musí být unikátní, chápu to tak, že to tak je z povahy okolního světa, že ta data prostě takto unikátně vznikají. Pak ale potřebuje vědět, jakou přesnost mají ta reálná data, a stejnou přesnost pak nastavit i v databázi. Také to ale může znamenat, že na vstupu mohou být duplicitní záznamy, a splnění podmínky „musí být unikátní“ se musí zařídit až při vkládání dat do databáze (třeba způsobem, že první nebo poslední vyhrává).
Zatial to nevidim ako "cestu do pekel", ale mozno na peknom pekelnom priklade by to bolo zjavnejsie.Když budete mít na vstupu údaje s přesností na desetinu sekundy, a sloupec bude s přesností na sekundy, můžete na vstupu získat duplicitní údaje. Do databáze je nezapíšete a o data přijdete. Když budete mít na vstupu data s přesností na sekundy a ukládat je budete s přesností na milisekundy, a budete potřebovat třeba 5 minut starý záznam, vezmete aktuální čas, odečtete od něj 5 minut a výsledný údaj budete hledat v databázi. A nenajdete nic, protože hledaná čas bude mít na místě milisekund nejspíš nějaké nenulové číslo, jenže v databázi budou samé nuly.
Když budete mít na vstupu data s přesností na sekundy a ukládat je budete s přesností na milisekundy, a budete potřebovat třeba 5 minut starý záznam, vezmete aktuální čas, odečtete od něj 5 minut a výsledný údaj budete hledat v databázi. A nenajdete nic, protože hledaná čas bude mít na místě milisekund nejspíš nějaké nenulové číslo, jenže v databázi budou samé nuly.
Nebo s tím budu počítat a vezmu poslední záznam před daným časem, poslední záznam po něm nebo interpolaci. Nebo ta tabulka může být jen mezistupněm pro generování kumulovaných dat. Nejde naslepo tvrdit, že něco je špatně, pokud nevíte, k čemu ta data slouží a jak se s nimi pracuje.
timestamp without time zone not null
a u toho komentář, že to musí být unikátní, rovnou se ptám, při jaké přesnosti to má být unikátní. Je možné, že to autor ví, ale pak je vhodné to doplnit i do té definice, čímž se těm otázkám předejde.
Tiskni
Sdílej: