Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj,
chtel jsem se zeptat zda-li ma nekdo z vas zkusenosti s prikonem procesoru pri pouziti cool'n'quite pod linuxem? Jde mi o to dotat prikon procesoru na co nejnizsi uroven s nizsim vypocetnim vykonem prave s pouzitim PowerNow. Konkretne mi jde o procak AMD Athlon 64 X2 4850+ EE, ktery zere max 45W a ja bych ho chtel dostat v klidovem stavu na neco okolo 10W.
Pujde to? Diky za vase prizpevky.
Co si vzpominam tak staricky Athlon 64 3000+ Winchester jsem dostal asi z 64W na 24W s CnQ. Coz by mohlo tak nejak vyjit. Jinak mne nejde ani tak o frekvenci, protoze to chci jako server, velkou zatez neplanuju a tak resim hlavne tu spotrebu. Jako desku jsem zvolil AMD 690G o ktere jsem cetl, ze bez zateze zere jen par watu.
Předpokládam, že zdroj nemá účinnost 100%. Co takhle 70% i to je slušné. A z nárustu spotřeby o 45W by bylo 31.5W.
V idle při zapnutém C'n'Q by se do 10W měl vejít. A možná (skoro) i bez C'n'Q. Nějaké CPU s jádrem Brisbane byly měřeny tady
Ještě jsem se chtěl zeptat kolik je Vcore v idle při zapnutém CnQ (příkaz sensors). Případně i při max. zátěži.
Podle spec je to 1.25 - 1.35V ale nejaky stastny vlastnik by mohl tuhle informaci upresnit. S CnQ to bude hadam asi 1V.
4850e ma max Vcore 1.35V a pravda CnQ podtaktuje na 1GHz s Vcore asi 1V. Da se vypnout v BIOSu a predpokladam, ze pri manualnim podtaktovani bych se pri frekvenci ~1GHz dostal na 0.9V. Nanestesti deska kterou mam manualni zmenu Vcore neumoznuje tak proto tento dotaz.
Tiskni
Sdílej: