SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.
SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.
Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Nerad nechávám problémy napůl otevřené, takže jsem se dokopal k sepsání závěru své anabáze za novým zeleným hadwarem.
Psal jsem, že mi na nové desce svévolně umírá USB, a že jsem v rámci reklamace objednal zcela odlišnou desku ASRock ALIVEN570SLI-eSATA2. Desku jsem dostal, stála o pár kaček méně, než ta původní, což jsem nechal v obchodě jako spropitné a chvátal ji namontovat. Po startu mne uvítal kernel panic, takže jsem ještě v chrootu polaboroval s mkinitcpio, a vše se nakonec úspěšně rozběhlo. USB už drží stabilně "AS Rock"
Chipset nVidia nForce 570SLI zcela jistě není spořivý, jak AMD 780G, který se tím pyšní. Celkový rozdíl jsou ale pouhé 1 – 2 watty směrem nahoru, což není nic závratného.
Z původního počítače jsem měl ještě vytáhnutou zvukovou kartu, starou dobrou SB Audigy. Zkusil jsem ji opět připojit. Vzhledem k tomu, že má svůj vlastní procesor, očekával jsem poskočení spotřeby a opětovné vytáhnutí karty z počítače, ale jestli se to pohlo o 1 watt, tak to bylo moc. Takže v počítači zůstala. Výstup 5.1 mi bohatě stačí, a určitě je kvalitnější, než cosi integrovaného na základní desce.
Cool'n'quiet
Tuto fičuru jsem samozřejmě zkusil také rozchodit. Dle návodu na Arch-wiki to šlo dobře. Standardně jsem nastavil governor ONDEMAND a rozsah 1GHz – 2.5GHz. Šlape to opravdu hezky, přepínání frekvence je rychlé, přesto jsem si ale ještě pro jistotu vytvořil na liště 3 tlačítka pro přepínání mezi ONDEMAND, POWERSAVE a PERFORMANCE. A jaká že je vlastně úspora při poklesu frekvence z 2.5 GHz na 1 GHz? Nečekejte žádné zázraky, jedná se o pouhých 6 wattů. To už mi přijde účelnější nastavit krátkou dobu pro vypínání monitoru, na kterém lze ušetřit téměř 30 W. Tedy alespoň za předpokladu, že PC dlouho běží, ale člověk u něj nonstop nesedí.
Ještě jsem teď, před zveřejněním zápisku, zkusil změřit jednotlivé části počítače. Odpojil jsem úplně vše a ponechal jen ventilátory (jsou 4 + ten, co je ve zdroji). Celkový změřený odběr byl 10,5 W. Přidal jsem k tomu DVD vypalovačku. Zvedlo se to na 12,5 W. Připojil jsem 2 SATA disky Seagate, odběr stoupnul na 26 W. Po připojení základní desky BEZ grafické karty s aktivním C'n'Q se odběr ustálil na „pekelných“ 66,6 wattech. Připojení grafické karty udělá svých 84 W a navýšení frekvence procesoru cca 90 W.
Tak, a teď měřák někam zastrčím a asi ho hodně dlouho nevytáhnu
Tiskni
Sdílej:
Osobně mám špatný s Biostaršpatný zkušenosti, nějak mi to tam vypadlo
Tohle je hloupost.Nie to je nazor overeny rokmi praxe (stovky ked nie tisice predanych MD + vratene percento objekt. reklamacii).
Osobně mám špatný s BiostarBiostar je najlepsi pomer cena/vykon z tych lepsich (co sa tyka pomeru predane/reklamovane) dosiek.
a můj aktuální Asus A8N-SLI Premium (NF4, 939) bych označil za velmi dobrej, kdyby se mi občas nes*al SATA řadič - ale už se to pár měsíců neprojevilo, takže je to možná opravenýsamo sa nic neopravi, ak si nedaval novy Bios/nereklamoval, tak je to iba o stasti - stasti ze sa to neprejavilo... inac si len potvrdil moje slova o tom comu sa vyhnut
Nie to je nazor overeny rokmi praxe (stovky ked nie tisice predanych MD + vratene percento objekt. reklamacii).Jenže nemůžeš všechny desky jednoho výrobce hodit do jednoho pytle. Teda můžeš, ale nesouhlasím s tím.