plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Nerad nechávám problémy napůl otevřené, takže jsem se dokopal k sepsání závěru své anabáze za novým zeleným hadwarem.
Psal jsem, že mi na nové desce svévolně umírá USB, a že jsem v rámci reklamace objednal zcela odlišnou desku ASRock ALIVEN570SLI-eSATA2. Desku jsem dostal, stála o pár kaček méně, než ta původní, což jsem nechal v obchodě jako spropitné a chvátal ji namontovat. Po startu mne uvítal kernel panic, takže jsem ještě v chrootu polaboroval s mkinitcpio, a vše se nakonec úspěšně rozběhlo. USB už drží stabilně "AS Rock"
Chipset nVidia nForce 570SLI zcela jistě není spořivý, jak AMD 780G, který se tím pyšní. Celkový rozdíl jsou ale pouhé 1 – 2 watty směrem nahoru, což není nic závratného.
Z původního počítače jsem měl ještě vytáhnutou zvukovou kartu, starou dobrou SB Audigy. Zkusil jsem ji opět připojit. Vzhledem k tomu, že má svůj vlastní procesor, očekával jsem poskočení spotřeby a opětovné vytáhnutí karty z počítače, ale jestli se to pohlo o 1 watt, tak to bylo moc. Takže v počítači zůstala. Výstup 5.1 mi bohatě stačí, a určitě je kvalitnější, než cosi integrovaného na základní desce.
Cool'n'quiet
Tuto fičuru jsem samozřejmě zkusil také rozchodit. Dle návodu na Arch-wiki to šlo dobře. Standardně jsem nastavil governor ONDEMAND a rozsah 1GHz – 2.5GHz. Šlape to opravdu hezky, přepínání frekvence je rychlé, přesto jsem si ale ještě pro jistotu vytvořil na liště 3 tlačítka pro přepínání mezi ONDEMAND, POWERSAVE a PERFORMANCE. A jaká že je vlastně úspora při poklesu frekvence z 2.5 GHz na 1 GHz? Nečekejte žádné zázraky, jedná se o pouhých 6 wattů. To už mi přijde účelnější nastavit krátkou dobu pro vypínání monitoru, na kterém lze ušetřit téměř 30 W. Tedy alespoň za předpokladu, že PC dlouho běží, ale člověk u něj nonstop nesedí.
Ještě jsem teď, před zveřejněním zápisku, zkusil změřit jednotlivé části počítače. Odpojil jsem úplně vše a ponechal jen ventilátory (jsou 4 + ten, co je ve zdroji). Celkový změřený odběr byl 10,5 W. Přidal jsem k tomu DVD vypalovačku. Zvedlo se to na 12,5 W. Připojil jsem 2 SATA disky Seagate, odběr stoupnul na 26 W. Po připojení základní desky BEZ grafické karty s aktivním C'n'Q se odběr ustálil na „pekelných“ 66,6 wattech. Připojení grafické karty udělá svých 84 W a navýšení frekvence procesoru cca 90 W.
Tak, a teď měřák někam zastrčím a asi ho hodně dlouho nevytáhnu
Tiskni
Sdílej:
Osobně mám špatný s Biostaršpatný zkušenosti, nějak mi to tam vypadlo
Tohle je hloupost.Nie to je nazor overeny rokmi praxe (stovky ked nie tisice predanych MD + vratene percento objekt. reklamacii).
Osobně mám špatný s BiostarBiostar je najlepsi pomer cena/vykon z tych lepsich (co sa tyka pomeru predane/reklamovane) dosiek.
a můj aktuální Asus A8N-SLI Premium (NF4, 939) bych označil za velmi dobrej, kdyby se mi občas nes*al SATA řadič - ale už se to pár měsíců neprojevilo, takže je to možná opravenýsamo sa nic neopravi, ak si nedaval novy Bios/nereklamoval, tak je to iba o stasti - stasti ze sa to neprejavilo... inac si len potvrdil moje slova o tom comu sa vyhnut
Nie to je nazor overeny rokmi praxe (stovky ked nie tisice predanych MD + vratene percento objekt. reklamacii).Jenže nemůžeš všechny desky jednoho výrobce hodit do jednoho pytle. Teda můžeš, ale nesouhlasím s tím.