Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Nerad nechávám problémy napůl otevřené, takže jsem se dokopal k sepsání závěru své anabáze za novým zeleným hadwarem.
Psal jsem, že mi na nové desce svévolně umírá USB, a že jsem v rámci reklamace objednal zcela odlišnou desku ASRock ALIVEN570SLI-eSATA2. Desku jsem dostal, stála o pár kaček méně, než ta původní, což jsem nechal v obchodě jako spropitné a chvátal ji namontovat. Po startu mne uvítal kernel panic, takže jsem ještě v chrootu polaboroval s mkinitcpio, a vše se nakonec úspěšně rozběhlo. USB už drží stabilně "AS Rock"
Chipset nVidia nForce 570SLI zcela jistě není spořivý, jak AMD 780G, který se tím pyšní. Celkový rozdíl jsou ale pouhé 1 – 2 watty směrem nahoru, což není nic závratného.
Z původního počítače jsem měl ještě vytáhnutou zvukovou kartu, starou dobrou SB Audigy. Zkusil jsem ji opět připojit. Vzhledem k tomu, že má svůj vlastní procesor, očekával jsem poskočení spotřeby a opětovné vytáhnutí karty z počítače, ale jestli se to pohlo o 1 watt, tak to bylo moc. Takže v počítači zůstala. Výstup 5.1 mi bohatě stačí, a určitě je kvalitnější, než cosi integrovaného na základní desce.
Cool'n'quiet
Tuto fičuru jsem samozřejmě zkusil také rozchodit. Dle návodu na Arch-wiki to šlo dobře. Standardně jsem nastavil governor ONDEMAND a rozsah 1GHz – 2.5GHz. Šlape to opravdu hezky, přepínání frekvence je rychlé, přesto jsem si ale ještě pro jistotu vytvořil na liště 3 tlačítka pro přepínání mezi ONDEMAND, POWERSAVE a PERFORMANCE. A jaká že je vlastně úspora při poklesu frekvence z 2.5 GHz na 1 GHz? Nečekejte žádné zázraky, jedná se o pouhých 6 wattů. To už mi přijde účelnější nastavit krátkou dobu pro vypínání monitoru, na kterém lze ušetřit téměř 30 W. Tedy alespoň za předpokladu, že PC dlouho běží, ale člověk u něj nonstop nesedí.
Ještě jsem teď, před zveřejněním zápisku, zkusil změřit jednotlivé části počítače. Odpojil jsem úplně vše a ponechal jen ventilátory (jsou 4 + ten, co je ve zdroji). Celkový změřený odběr byl 10,5 W. Přidal jsem k tomu DVD vypalovačku. Zvedlo se to na 12,5 W. Připojil jsem 2 SATA disky Seagate, odběr stoupnul na 26 W. Po připojení základní desky BEZ grafické karty s aktivním C'n'Q se odběr ustálil na „pekelných“ 66,6 wattech. Připojení grafické karty udělá svých 84 W a navýšení frekvence procesoru cca 90 W.
Tak, a teď měřák někam zastrčím a asi ho hodně dlouho nevytáhnu
Tiskni
Sdílej:
Osobně mám špatný s Biostaršpatný zkušenosti, nějak mi to tam vypadlo
Tohle je hloupost.Nie to je nazor overeny rokmi praxe (stovky ked nie tisice predanych MD + vratene percento objekt. reklamacii).
Osobně mám špatný s BiostarBiostar je najlepsi pomer cena/vykon z tych lepsich (co sa tyka pomeru predane/reklamovane) dosiek.
a můj aktuální Asus A8N-SLI Premium (NF4, 939) bych označil za velmi dobrej, kdyby se mi občas nes*al SATA řadič - ale už se to pár měsíců neprojevilo, takže je to možná opravenýsamo sa nic neopravi, ak si nedaval novy Bios/nereklamoval, tak je to iba o stasti - stasti ze sa to neprejavilo... inac si len potvrdil moje slova o tom comu sa vyhnut
Nie to je nazor overeny rokmi praxe (stovky ked nie tisice predanych MD + vratene percento objekt. reklamacii).Jenže nemůžeš všechny desky jednoho výrobce hodit do jednoho pytle. Teda můžeš, ale nesouhlasím s tím.