Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Grafická karta NVidia je dobrá volba, mám GeForce 7600 GT, GeForce Go 6600, několik 7300 a šlapou bez problémů, včetně všech výstupů.
Základovku bych rozhodně vybral Intel, jejich chipsety mají výborné ovladače pod Linuxem. Šlapou mi třeba ASUS P5 COMMANDO - P965/ICH8 a ASUS P5B SE- P965/ICH8. Jen nevybírej příliš nové chipsety, raději se zaměř na nějaké prověřené, které tady již nějakou dobu jsou a jejich uživatelé píší, že jim šlapou.
Síťová karta: L1 Gigabit Ethernet Adapter - driver atl1
Zvuková karta: 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (Realtek ALC 662) - driver snd-hda-intel
V příloze máš výstup z device driver check page.
Desku jsem kupoval tuším před více jak rokem a v té době ještě zvukovka nefungovala, tak jsem tam dal PCI Ensoniq ES1370, ale už se chystám, že vyzkouším jak šlape ta integrovaná s nejnovějším jádrem, pak dám vědět.
2.6.26.5
mi již zvukovka funguje.
Ja jsem nedavno vybiral a to celkem intenzivne a musim rict ze nvidii jsem sice nejprve ze setrvacnosti volil take, ale pak po delsim vahani zavrhl kompletne. Jejich chipsety jsou v benchmarkach hodne dole, jejich grafiky maji posledni dobou dost problemy a navic mi zacina lezt krkem ten jejich zavrenej driver.
Nakonec jsem koupil tuto desku, za cenu 1400 bez dane, jelikoz mi integrovana gfx staci, ale v zasade neni problem tam pridat normalni pcie grafiku, pripadne koupit neco podobneho bez int. gfx. A linux? Stacilo stahnout nejnovejsi radeonhd z git a slape to jak hodinky... zadne hackovani, zadne zavrene drivery, akcelerace funkcni, suspend funkcni, proste pohoda. Jeste jsem pomoci checkinstall z toho udelal balicek, takze mi to nedela bordel pri updatech. O ostatnich komponentach jako zvuk, gbe, a sata (dokonce esata) se nebavim, drivery to ma v jadre, beha to, ani nevim ze to tam je
A co se tyce vyrobce mobo, tak mi prijde, ze asus se posledni dobou hodne propadl a je potreba peclive vybirat, kvalita desek je ruzna kus od kusu. Zkusil jsem teda vsude opevovany gigabyte, a spokojenost. Ale YMMV...
Takze bych rekl zaverem, veci uz se maji jinak nez pred rokem
Tiskni
Sdílej: