Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
take tie elektroinstalacne rurkyalias husi krky
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Nebolo by lepsie/jednoduchsie tam natiahnut iba take tie elektroinstalacne rurky, tie zaliat betonom a kabelaz natiahnut dodatocne ?Ano, tak by to udelal kazdy rozumne uvazujici clovek, ktery mysli do budoucna. Ale i ty trubky maji nejakou instalacni teplotu, coz na faktu nic nemeni.
a prave proto rikam - husi krk - nebo neco, v cem to pujde vymenit.
ad tech 30m - jeste jsem se preptal kamarada, a protahli opticke vlakno ~30m pod silnici. na nase vlastni uspechy, co se tyce nejvetsi delky, si tedka nevzpomenu. tech husich krku se vyrabi nekolik druhu. rekl bych, ze budou delat i nejaky bez vrubu uvnitr.
dalsi vec je ta, ze je mozne ten husi krk na nekolika mistech prerusit a dat si tam napr. krabice resp. je zalit do betonu. nebo udelat sachty. nevim, jak to resi v budovach - podlahy vazne nejsou moje specializace :) v nouzi proste preruseni v podobe vycuhujicich krku. ten beton snad nebude podlaha, po ktere se bude chodit, nebo ano?
vymyslet lze cokoliv, vse je otazka penez. rozhodne bych nesetril, protoze za pripadne problemy nam to nikdy nestalo resp. ten cas, ktery jsme tomu ve finale museli venovat navic.
Těžko navíc ručit za odvedenou práci.
Ta kabeláž se tak jako tak musí po montáži proměřit. V tomto je ručení stejné jako při instalaci suchu a teple.
Právě a to je právě to co nechtěli. Chtěli to natáhnout a pak zalít betonem. A do toho nejdu.. Jednak je nesmysl se to snažit v mraze dávat do zásuvek a jednak za to nelze ručit.
Tam je ale větší problém s UV zářením a křehnutím toho plastu než s mrazem. Ven patří venkovní kabel s PE izolací.
Natáhnul jsem ven normální ethernet omotaný bílou folií a po třech letech se na jednom místě přeřízl o ostrý plechový parapet. Jinak byl vpohodě.
Ano, to odpovádá specifikacím. INSTALAČNÍ teplota 0°C - 50°C, PROVOZNÍ TEPLOTA od -10°C.
Hlavně je ale také velký rozdíl, když se natáhne kabel mezi dvěma byty a když se dělá strukturovaná kabeláž v produkčním prostředíí...
Kamarád, který se živí děláním sítí mi kdysi říkal ať si dáme pozor při tahání UTP, že na mědi při menších teplotách (bylo to myslím míň jak 5 stupňů) můžou vznikat mikrotrhliny. Takže bych to při -10 určitě nedělal.
Oni to chtějí levně a rychle, donutí tě to takhle udělat a pak ti to nakonec stejně vyčtou že je to nefunguje. A nebo to začne blnout až později.
Myslím, že toto je přesný popis situace. A tomu se právě chci vyhnout.<br>
Jen pro zajímavost přikládám obrázky toho, jak to vypadalo v pondělí ráno po odklizení sněhu.
Já jsem si to ještě ověřoval u dalších lidí / firem, kteří se tím zabývají a všichni se shodují na tom,
že smysluplné je kladení kabelů do teploty +5°C.
Tak jsem se to snažil vysvětlit odpovědným osobám a dobrá zpráva je, že se otvory nakonec přece jen budou zadělávat.
Zatím aspoň igelitem a později by tam měla být okna..
Děkuji všem za reakce - potřeboval jsem se ujistit a poradit. Třeba se toto téma může někdy později hodit někomu, kde se dostane do
podobné situace
Mám s tím zkušenosti. Tahám u nějaký čas internet a s kolegou jsme na toto téma několik let zpět hodili řeč a dohadovali se, jakou životnost ten běžný kaběl má. Já tvrdil, že se na slunci a mrazu rozsype a on že se jen tak nerozsype. Tak nám už nějaký čas venku visí obyčejný interiérový kabel a nic. Jistě se časem rozpadne, nicméně je tam třetím rokem a nic mu není. Velice mě to překvapilo, já jsem mu nevěřil.
Tiskni
Sdílej: