Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim, hladam CPU s prijatelnou cenou a dostatocnym vykonom na virtualizovanie min. 4 max 8 OS (Virtualizovane XP, W2000 a zvysok Debian + KDE skrz najskor KVM - niesom este rozhodnuty). Ake CPU (RAM bude 4G) a ake virtualizacne riesenie zvolit? Server bude urceny pre viac ucebni v jednej strednej skole...
bude zalezet na financich, ale urcite by bylo lepsi vzit treba ctyrjadro na nizsi frekvenci nez dvoujadro na vyssi, vyhodou bude podpora HW virtualizace. Obavam se, ale ze 4GB nebudou pro 8 soucasne spustenych OS stacit, vsechny pojedou na doraz a hostitelsky PC bude swapovat. Na tolik stanic by bylo vhodnejsi nasadit bud 64bit reseni a dvojnasobek RAM nebo dva 32bit hosty. ale vsechno zalezi na narocich na jednotlivy OS.
tvrdim snad opak? mel byste si precist muj prispevek jeste jednou.. pokud je mi znamo tak 32bit operacni systemy maji omezeni v kapacite pameti coz by mohlo pri 8GB byt trochu neprijemne. co se poctu jader tyce tak na 8 stanic bych volil spise ctyrajdro, ale jak uz jsem psal bude predevsim zalezet na tom jak moc vytizeny ty stanice budou.
Xen 'Debian lenny' Dom0 32bit, aby sa znizila narocnost Dom0 na pamat (64bit systemy maju vyssiu spotrebu pamate ako 32bit vo vseobecnosti). Samotne DomU potom mozu byt ako 64 tak aj 32bit.
Pre Dom0 treba pocitat cca 128-256MB, zbytok rozhodit medzi DomU. 4GB je malo na podobne pouzitie. Skuste obmedzit pocet DomU...s tymi 4-mi by som si to este vedel predstavit.
64bit systemy maju vyssiu spotrebu pamate ako 32bit vo vseobecnostiZajímalo by mě, kdy tenhle strašák zmizí. Je pravda, že některé datové typy jsou větší, ale ta změna celkově v podstatě nestojí za řeč.
Provozuju na svem pracovnim PC s Gentoo (AMD 64 X2 5000+, 6 GB ram), ktery mi slouzi jako normalni "pracovni stanice" (KDE, Quanta, Firefox, Thunderbird, Amarok, Licq, Skype ...), 2x WinXP ve Virtualboxu. Obe dve instalace maji prideleno 1GB RAM. V teto konfiguraci hostitelske Gentoo swap nepouziva. Do prosince jsem mel pouze 2GB ram, pro virtualni stroje nastaveno pouze 512 MB ram a pokud jsem pustil oba dva virtualni stroje najednou, tak se mohl disk "zblaznit" ja swapoval - samozrejme pri prepinani mezi aplikacemi. Mam take na jednom serveru nainstalovan VMWare, tam bezi vedel sebe XP a W2000, jako host RedHat. Na nem bezi Oracle, na W2000 taky.
Situace je sice ponekud odlisna, ale pro predstavu je to dostacujici ... obdobne jako ostatni bych zcela jiste doporucil pamet nez rychlejsi procesor (pokud se musi neco omezit), mene nez 8Gb bych vubec neuvazoval, procesor nejake 4 jadro, 64 bit hostitelsky OS. Zatez na disk se pokusit rozdelit (cim mene soucasne bezicich virtualnich OS na jeden disk, tim lepe), nebo pouzit RAID. Zalezi hodne na tom, kolik virtualni OS pobezi paralelne a co se na nich bude delat.
Patrne bych zvolil nejakou 2 procesorovu desku, osadil prozatim 1 procesor, pamet, disky do RAID (nebal bych se SW RAID) a zacal bych si "hrat" . Preju hodne stesti
Tiskni
Sdílej: