Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Dobrý den.
momentálně řeším nákup grafické karty do PCIe a vzhledem k tomu, že za poslení rok se toho hodně změnilo, nevím co vybrat. V hledáčku mám něco z řady ATI HD 4000 (pravděpodobně HD4670) a nVidia řada 9000. Jde mi pokud možno o co nejlepší podporu KDE4, přehrávání videa a 3D/kompozitní efekty.
Jak jsou na tom ATI a nVidia aktuálně v Lednu 2009?
Nevím přesně jak v lednu 2009 KDE4 (osobně používám Gnome ), ale GPU si vždy kupuji od Nvidie protože mají v Linuxu lepší podporu. Nikdy jsem ATI v Linuxu nepoužíval, ale četl jsem někde na webu, že s tím bývají problémy.
pouzivam ve vsi spokojenosti ATI3870 ... a no problem s kde4 ....
Samozřejmě tím nechci říct, že by to KDE4 nefungovalo s ATI, to ani náhodou! Je to otázka pročtení webu o zkušenostech lidí s Linux a ATI a rozhodnutí se.
Mám zkušenost s GeForce Go 6600, 7600 GT, 7300 a s ovladači od NVidie bezproblémový provoz Sarge, Etch, Lenny...
Před tím jsem zkoušel Matrox MGA G550 a novější 650, ovšem výkon nic moc a s 650 si moc nerozuměl nový X server, takže opět problémy.
Ještě jsem zkoušel PCI verzi ATI Radeon 9200 PRO, protože pro ní jsou již dlouho OpenSource ovladače, funguje, ale výkon otřesný.
Co se týče novějších ATI s pořádnou podporou pouze v podobě binárních ovladačů od ATI, tak při prvních problémech jsem je vyházel a použil NVidie.
Pak tu máme ještě celkem nadějný Intel, ovšem to není konkurence, místo určení je co se týče výkonu úplně někde jinde. Ovšem pokud někdo nepotřebujde nadupané 3D může mu stačit, a není nad to když jsou ovladače přímo v jádře, je větší pravděpodobnost, že nebudou problémy s uspáváním.
Závěr: Pokud je potřeba slušný výkon, bezproblémový provoz a uživatel chce opravdu využít potenciál grafiky tj. dostupnost ovladače, který ho z ní opravdu dostane, tak jednoznačným vítězem je stále NVidia.
A jestli si někdo myslí, že uvolnění specifikace přinese brzy opravdu kvalitní ovladače i pro ATI, je na omylu, protože jejich vývoj není vůbec triviální záležitost a pokud ho někdo nezasponzoruje, tak nebude, jen tak pro radost to dělat nelze. Navíc HW bez kvalitnách ovladačů je k ničemu a měla by je financovat firma, která ho tvoří. Kdo by si asi koupil auto bez FW.
a ati stream processing je co? + podpora brooke++?
Hmm a nějaká funkční implementace by byla? Nebo je to jenom na papíře? CUDA aplikace už jsou, jednu jsem otestoval.
Nvidia navíc pěkně tlačí na pilku, protože v poslední řadě ovladačů (180.xx) přinesla hardware akceleraci videa včetně patchů pro nejpoužívanější přehrávače (mplayer, xine, vlc a ffmpeg). Holt v Linuxu má Nvidia stále navrch a ATI se zmohla jen na zveřejnění části specifikací svých čipů.
Tiskni Sdílej: