Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim. Mam Ubuntu 8.04 a mám problém s integrovanou grafikou. Jedná se o chipset SIS 671 a grafika GMA950. Píše mi to, že je akcelerované prostředí, v tom obrázku se třemi točícími kolečky to dává kolem 150-200FPS. Ale když pustím jakoukoli hru, seká se. Například Extreme tux racer nebo Super tux (něco jako mário s tučnákem), což je 2D hra a stejně je hodně moc škubaná. Nevíte někdo co s tím? Díky moc, nevím si s tím rady. Zkoušel jsem co je na wiki. Zde to, co mě vyjelo ke grafické kartě po příkazu lspci: VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 771/671 PCIE VGA Display Adapter (rev 10)
myslim ze jsis odpovedel sam ...
Tvoje grafika bohuzel neni GMA950, (tam bz 3d podpora fungovala -aspon doufam) ale mas grafiku od SiS (jak pises na konci) 3d ovladace existuji k nekterym modelum (hlavne hodne starym) :( Zkus hledat na netu.
200 fps v glxgears je zatracene malo -> ukazuje to ye to rendenuje CPU
supertux se da hrat i s 2d kartou ale musis vypnout v nastaveni pouziti OpenGL
Tux racer bez 3D akcelerace nejede plynule snad na nicem.
Mno mě to píše že ale mam rozchoděný 3D
Ještě mě napadlo, jestli nepomůžou údaje o základní desce. Jedná se o Packard Bell BV GA-T671MG. SiSoft Sandra (v xpčkách) mě eště ukazuje IMEDIA J2422. S ovladači na windows sou taky docela problémy najít. Podle mě, když seženu ovladače, tak v pohodě 3D dá.
tohle uz se tu resilo, intel gma 950 jela jak blesk se starickym i810, na intel ovladacich je to ale naprosta zoufalost, musis pockat az vyjde novej xorg a zaclenej ti ho do distribucniho kanalu spolu s intel driverem 2.6.x a pak nezbyva nez doufat, protoze, co jsem zatim slysel i810 se to vykonem nevyrovna
Tiskni
Sdílej: