npm balíčky @redhat-cloud-services byly kompromitovány.
Byly publikovány informace o zranitelnosti CVE-2026-46243 pojmenované CIFSwitch v Linuxu od roku 2007. Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). V upstreamu je již opraveno.
Nvidia na své konferenci NVIDIA GTC Taipei 2026 představila řadu novinek. Společně s Microsoftem představili superčip NVIDIA RTX Spark (až 6 144 jader GPU, 20 jader CPU, 1 petaflop AI výkonu v FP4 a 128 GB jednotné paměti). První notebooky a stolní počítače s tímto čipem od Nvidie místo Intelu nebo AMD by se měly na trh dostat na podzim letošního roku.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu kapesního počítače s Linuxem CardputerZero od společnosti M5Stack. Postaven je na Raspberry Pi Compute Module 0. Podporuje moduly M5. Koupit lze s rozšířeními LoRa a CC1101.
Tento týden se bude vyznačovat zejména deštěm, a proto vás může zajímat, že již v úterý proběhne 63. Virtuální Bastlírna, která se bude odehrávat přímo v teple vašich domovů a bastlíren. Proto se připojte k této volné otevřené diskuzi bastlířů, techniků, vědců, ve které se probírají novinky a zajímavá témata z techniky. Mezi největší novinky bude tentokrát patrně patřit oznámení hackerského nástroje Flipper One. Zároveň úspěšně probíhá
… více »86Box (Wikipedie), tj. emulátor retro počítačů založených na x86, byl vydán ve verzi 6.0. Přibyly například zvuky pevného disku. Na GitHubu jsou vedle zdrojových kódů ke stažení také připravené balíčky ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 4.6 audio přehrávače Audacious (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout nový plugin pro procházení soubory, podporu audio formátu Musepack SV8 nebo přechod na build systém Meson.
Alliance for Open Media vydala verzi 1.0.0 specifikace svobodného videoformátu AV2. Jean-Baptiste Kempf, prezident neziskové organizace VideoLAN stojící za svobodným multiplatformním multimediálním přehrávačem a frameworkem VLC, představil na svém blogu dekodér AV2 s názvem dav2d.
V aktuálním přehledu vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) bylo oznámeno vydání nové verze 0.2.0.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.5.1. Přehled novinek na GitHubu.
Pořídil jsem si TV kartu Leadtek WinFast DTV1800H. Bohužel se jedná o edici MCE (Media Center Edition), která má trochu jiný chipset než klasická DTV1800H, a patch, který Miroslav Šustek napsal, bohužel nefunguje (při pokusu o scanování programů, či naladění, počítač zamrzne).
Neřešil jste někdo úspěně tento problém? Pokud ne, doporučíte nějakou jinou interní kartu do PCI, či PCI Express x1 (stačí pokud bude umět pouze DVB-T, analog nemusí být), kterou máte odzkoušenou?
Pouzivam uz asi pres 2 roky ASUS MyCinema7131Dual (ASUS7131D) PCI . Bezproblemova podpora pod Linuxem, ale neumi HDTV dle specifikaci. Ale Testovaci vysilani Novy nebo CT1 v HD rozliseni se prehrava v Kaffeine nebo VLC playeru (nemam dostatacny hardware na prehravani HD pro se to mi seka). Take mam dobrou zkusenost s Pinnacle310i. Instaloval jsem ji kamosovi a take beha bezproblemu. Dal bych doporuchil nejakou kartu od Averu. Jsou podporvany bud' primo jadrem nebo ovladace jsou dostupne na strankach vyrobce. Pozor! Pro vetsinu karet je zapotrebi nakopirovat firmware dane katry do /lib/modules/firmware anebo naistalovat prislusny balicek z repozitare distribuci.
Tiskni
Sdílej: