Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím, včera poprvé jsem nainstaloval Ubuntu, nikdy předtím jsem se s tím nesetkal, takže když budete radit, tak srozumitelným jazykem pro mě Mám notebook Asus M51TA a měl jsem na něm Vistu :-! A jelikož pomalu, ale jistě přestávám mít zájem o hry a všelijaké další různé blbosti, rozhodl jsem se zkusit linux. Naistaloval jsem UBUNTU 9.04 a bez problémů se mi všechno rozjelo. Nejede mi určitě bluetooth, wifina, ovladače GK určitě taky nepojedou, ale pro mě je v tuto chvíli nejdůležitější zprovoznit zvukovou kartu. Přikládám výpis systémových komponent. Prosím radu, co mám udělat, abych ten zvuk rozchodil
Dle lshw má Tvůj NTB dvě zvukovky - standardní HDA a druhou také HDA v grafické kartě. Je pravděpodobné, že jako první (tj. defaultní) se používá ta v grafice, pošli sem výstup aplay -l
**** Seznam PLAYBACK Hardwarových zařízení ****
karta 0: SB [HDA ATI SB], zařízení 0: ALC663 Analog [ALC663 Analog]
Podzařízení: 0/1
Podzařízení #0: subdevice #0
karta 0: SB [HDA ATI SB], zařízení 1: ALC663 Digital [ALC663 Digital]
Podzařízení: 1/1
Podzařízení #0: subdevice #0
karta 1: HDMI [HDA ATI HDMI], zařízení 3: ATI HDMI [ATI HDMI]
Podzařízení: 1/1
Podzařízení #0: subdevice #0
zvuk už mi jede ted ta wifi a bletooth
nevíte co s tím?
dmesg > dmesg.txt
a ten soubor dmesg.txt co se vytvoří nám sem postni tak tady máte ten dmesg
tak kamerka mi jede....zítra uvidím ve škole, zda půjde i wifi, jsem v obci a tady vidím jednu obecní wifinu ale slabý signál a nepřipojím se...ale nejspíš to pojede .... ale to bluetooth nejspíš nejede.....nevim jak něco odeslat přes bluetooth ... btw bluetooth a wifi má jeden společný hw přepínač
tak jsem dneska přišel do školy a zjistil jsem, že když jsem nechal zapnuté hw tlačítko na bluetooth a wifi (které je pro obě společné), tak se mi rozsvítila kontrolka pro bluetooth a to jede. Ale pokusím li se připojit k nějaké wifi síti ve škole, tak je sice vidím, ale jakmile se chci k nějaké připojit, tak se to chvíli o něco pokouší, ale naskočí po chvilce you are now disconnected....a navíc didoda pro wifi nesvítí co s tím mám udělat?
pls poradte co dal
bohužel, jsem 10 cm od AP a stejně se nepřipojim co ted?
a ještě me štve, jak se mi někdy z ničeho nic ztmavuje jas monitoru s tím nejde nic udělat?
wifi karta se náhle umoudřila a sama od sebe najednou jede a to zhasínání jasu displeje poznám časem
ted už mi zbývá ovladače grafiky, jelikož ve vistě jsem mel regulování automaticky pomocí driveru, ale ted to stále topí a hřeje a při odpojení napájení se silnější externí grafická karta nevypne
nešlo by to udělat třeba příkazem nějakým, že bych ji vypnul a nechal běžet pouze integrovanou grafiku, abych měl výdrž větší než 50 minut?
Tiskni
Sdílej: