Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
S ubuntu jsem se setkal už před pár lety..... Taky mi nešel zvuk, pak na čas naskočil, ale v mizerné kvalitě a musel jsem mít repráky na plno, abych něco slyšel.... vytočilo mě to do takové zuřivosti, že jsem se vrátil k windowsu..... opět jsem si řekl, že když už potřebuju dualboot (mám vistu 64bit, a nefunguje mi na ní tiskárna) tak radši Vista + linux, jak Vista+XP. Tak jsem si pořídil ubuntu 9.04. Opět se stalo to, co i minule - zvuk není - VŮBEC!... prosím pomozte mi s tím... nechce se mi zase vracet k xp.....
PS: Když mi budete radit (jestli budete tak hodní) tak podrobně... jsem absolutní amatér v linuxu, a zatím se s ním jenom učím.
Řešení dotazu:
Tady přikládám dmsg soubor
Pošlete sem prosím výpis programu "lspci". Ukáže, jaký konkrétní hardware používáte.
tady je výpis souboru lspci
Vypada to, ze pouzivas desktop - podle pouziti Q6600. Tvuj chipset Intel G965 bezne funguje - mam ho taky. Hodila by se informace s oznacenim tve zakladni desky.
A aby tech informaci jeste nebylo malo tak pridej vystup z
lspci -v && cat /proc/asound/cards && amixer -c0
Jak to vypada u me, je v prilozenem souboru. Jeste detail - mam stary 8.10 na amd64.
tady jsou ty další informace
lsmod | grep sndPokud ne, zkus ho zavést ručně:
sudo modprobe snd-hda-intel
skusil jsem to.... - lsmod / grep - ale nic to nevypísalo
pak jsem skusil zavést ty modely ručně.... a vypísalo to tohle: FATAL: Module snd_hda_intel not found.
opravdu si nevím rady....
Zdravím, mám stejný problém. Jak mohu zprovoznit zvuk v Ubuntu 8.10. Hlasitost stišenou nemám ;)
přikládám soubory s výpisy z terminálu, co jste zatím chtěli po kolegovi.
www.alfacomp.cz/php/product.php
toto je můj notebook, na kterém je problém.
kolego! zapoměli ste na dmsg ( dmsg > dmsg.txt
)
snažil jsem se zadat tento příkaz "dmsg > dmsg.txt" a terminál píše
"bash: dmsg: command not found"
zkus tohle:
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=32983.0
hh, je tady problém.... nevím jak to použít, protože mi ty příkazy nic neříkají..... mohli by ste mi to prosím přeformulovat do zrozumitelné verze?
je tu problém číslo2... našel jsem podobnou diskuzy, a tam se psalo jak zistím typ zvukovky.. tak jsem si ten příkaz hodil do terminálu a vypsalo to tohle... : aplay: device_list:217: žádné zvukové karty nenalezeny...
Zdravim
Pro vypsani dostupnych zvukovych modulu pro intely zadejte
modprobe -l|grep sound|grep intel
Pro Vasi desku by mel byt skutecne ovladac snd-hda-intel, zkuste jej zavest pomoci modprobe -v snd-hda-intel
Hodne stesti
JOOOOO díkes..... ale pozdě...... pomohlo to, ale linux už jsem dal pryč a jdu tam nahodit OS X...... ale fungovalo to:D
http://reviews.zdnet.co.uk/software/os/0,1000001098,39235916,00.htm samozřejmě že to funguje na x 86 stroji :) dokonce to bylo možné už od verze Tiger..... výhodou je ten BootCamp - tj. spouštění Windows-u přímo za běhu OSX. dokonce se chystá i něco opačné - Mac OSX spouštěný za běhu windows. a bude mi na tom fungovat taky tiskárna. a jestli na tom bude fachat i soft jako je 3ds max, tak vista jde pryč. Chtěl bych se poděkovat Vám všem, co jste mi tady radili.... naučil jsem se aspoň nějaké ty základy linuxu :) a určitě se k němu ještě vrátím. Ještě jednou Vám Děkuju.
sory 4 my bad czech.... i'm slovak :)
Po celodenním pátrání při řešení téhož problému jsem pro sebe nalezl řešení, takže se o něj podělím s případnými dalšími nešťastníky. Podotýkám, že jsem též naprostý začátečník a že nerozumím příliž tomu, co se stalo, že to už funguje. Výchozí podmínky: 2 OS, 1) WinXP - zvuk bez problémů, 2) Ubuntu - zvuk žádný, zvukovka HDA ATI SB. Stáhnul jsem si soubor alsa-driver-1.0.9b_1.tar.bz2, rozbalil jej a nainstaloval ovladače nejjednodušším způsobem z terminálu příkazem ./install (viz přiložený návod Readme.txt). Proces končil jakousi hláškou, že soubor "alsaconf" nebyl nalezen. Zvuk žádný, zmíněný soubor, jak vidno z celosvětové diskuze, pro Ubuntu snad ještě nikdy nikdo neviděl a nenalezl. Už jsem to chtěl vzdát, když jsem zachytil tento krátký návod:
1. V terminálu přejdi do složky /etc/modprobe.d/ ... příkaz: cd /etc/modprobe.d/
2. Napiš příkaz: sudo nano alsa-base.conf a poté zadej své heslo
3. V otevřeném souboru na poslední řádek zcela dole napiš příkaz: options snd-hda-intel model=dell-m4-2 enable_msi=1
4. Ulož klávesovou kombinací Ctrl+o
5. Zavři klávesami Ctrl+x
6. Restartuj
... a světe div se, Ubuntu mi hraje!! Nezapomeňte ještě na nastavení hlasitostí atd. v AlsaMixer-u, tj. příkaz: alsamixer zadaný opět v terminálu. Snad to tedy někomu pomůže. Ještě odkaz na onu spásnou stránku:
http://kubuntuforums.net/forums/index.php?topic=3103449.msg179195#msg179195
Open your Konsole and got to the directory /etc/modprobe.d/:
cd /etc/modprobe.d/
then type the command:
sudo nano alsa-base.conf --you'll be prompted for your password, enter it
Add this line to the bottom of the file: options snd-hda-intel model=dell-m4-2 enable_msi=1
Then save, ctrl-O, exit, ctrl-X and reboot your machine.
Tiskni
Sdílej: