Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
S ubuntu jsem se setkal už před pár lety..... Taky mi nešel zvuk, pak na čas naskočil, ale v mizerné kvalitě a musel jsem mít repráky na plno, abych něco slyšel.... vytočilo mě to do takové zuřivosti, že jsem se vrátil k windowsu..... opět jsem si řekl, že když už potřebuju dualboot (mám vistu 64bit, a nefunguje mi na ní tiskárna) tak radši Vista + linux, jak Vista+XP. Tak jsem si pořídil ubuntu 9.04. Opět se stalo to, co i minule - zvuk není - VŮBEC!... prosím pomozte mi s tím... nechce se mi zase vracet k xp.....
PS: Když mi budete radit (jestli budete tak hodní) tak podrobně... jsem absolutní amatér v linuxu, a zatím se s ním jenom učím.
Řešení dotazu:
Tady přikládám dmsg soubor
Pošlete sem prosím výpis programu "lspci". Ukáže, jaký konkrétní hardware používáte.
tady je výpis souboru lspci
Vypada to, ze pouzivas desktop - podle pouziti Q6600. Tvuj chipset Intel G965 bezne funguje - mam ho taky. Hodila by se informace s oznacenim tve zakladni desky.
A aby tech informaci jeste nebylo malo tak pridej vystup z
lspci -v && cat /proc/asound/cards && amixer -c0
Jak to vypada u me, je v prilozenem souboru. Jeste detail - mam stary 8.10 na amd64.
tady jsou ty další informace
lsmod | grep sndPokud ne, zkus ho zavést ručně:
sudo modprobe snd-hda-intel
skusil jsem to.... - lsmod / grep - ale nic to nevypísalo
pak jsem skusil zavést ty modely ručně.... a vypísalo to tohle: FATAL: Module snd_hda_intel not found.
opravdu si nevím rady....
Zdravím, mám stejný problém. Jak mohu zprovoznit zvuk v Ubuntu 8.10. Hlasitost stišenou nemám ;)
přikládám soubory s výpisy z terminálu, co jste zatím chtěli po kolegovi.
www.alfacomp.cz/php/product.php
toto je můj notebook, na kterém je problém.
kolego! zapoměli ste na dmsg ( dmsg > dmsg.txt
)
snažil jsem se zadat tento příkaz "dmsg > dmsg.txt" a terminál píše
"bash: dmsg: command not found"
zkus tohle:
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=32983.0
hh, je tady problém.... nevím jak to použít, protože mi ty příkazy nic neříkají..... mohli by ste mi to prosím přeformulovat do zrozumitelné verze?
je tu problém číslo2... našel jsem podobnou diskuzy, a tam se psalo jak zistím typ zvukovky.. tak jsem si ten příkaz hodil do terminálu a vypsalo to tohle... : aplay: device_list:217: žádné zvukové karty nenalezeny...
Zdravim
Pro vypsani dostupnych zvukovych modulu pro intely zadejte
modprobe -l|grep sound|grep intel
Pro Vasi desku by mel byt skutecne ovladac snd-hda-intel, zkuste jej zavest pomoci modprobe -v snd-hda-intel
Hodne stesti
JOOOOO díkes..... ale pozdě...... pomohlo to, ale linux už jsem dal pryč a jdu tam nahodit OS X...... ale fungovalo to:D
http://reviews.zdnet.co.uk/software/os/0,1000001098,39235916,00.htm samozřejmě že to funguje na x 86 stroji :) dokonce to bylo možné už od verze Tiger..... výhodou je ten BootCamp - tj. spouštění Windows-u přímo za běhu OSX. dokonce se chystá i něco opačné - Mac OSX spouštěný za běhu windows. a bude mi na tom fungovat taky tiskárna. a jestli na tom bude fachat i soft jako je 3ds max, tak vista jde pryč. Chtěl bych se poděkovat Vám všem, co jste mi tady radili.... naučil jsem se aspoň nějaké ty základy linuxu :) a určitě se k němu ještě vrátím. Ještě jednou Vám Děkuju.
sory 4 my bad czech.... i'm slovak :)
Po celodenním pátrání při řešení téhož problému jsem pro sebe nalezl řešení, takže se o něj podělím s případnými dalšími nešťastníky. Podotýkám, že jsem též naprostý začátečník a že nerozumím příliž tomu, co se stalo, že to už funguje. Výchozí podmínky: 2 OS, 1) WinXP - zvuk bez problémů, 2) Ubuntu - zvuk žádný, zvukovka HDA ATI SB. Stáhnul jsem si soubor alsa-driver-1.0.9b_1.tar.bz2, rozbalil jej a nainstaloval ovladače nejjednodušším způsobem z terminálu příkazem ./install (viz přiložený návod Readme.txt). Proces končil jakousi hláškou, že soubor "alsaconf" nebyl nalezen. Zvuk žádný, zmíněný soubor, jak vidno z celosvětové diskuze, pro Ubuntu snad ještě nikdy nikdo neviděl a nenalezl. Už jsem to chtěl vzdát, když jsem zachytil tento krátký návod:
1. V terminálu přejdi do složky /etc/modprobe.d/ ... příkaz: cd /etc/modprobe.d/
2. Napiš příkaz: sudo nano alsa-base.conf a poté zadej své heslo
3. V otevřeném souboru na poslední řádek zcela dole napiš příkaz: options snd-hda-intel model=dell-m4-2 enable_msi=1
4. Ulož klávesovou kombinací Ctrl+o
5. Zavři klávesami Ctrl+x
6. Restartuj
... a světe div se, Ubuntu mi hraje!! Nezapomeňte ještě na nastavení hlasitostí atd. v AlsaMixer-u, tj. příkaz: alsamixer zadaný opět v terminálu. Snad to tedy někomu pomůže. Ještě odkaz na onu spásnou stránku:
http://kubuntuforums.net/forums/index.php?topic=3103449.msg179195#msg179195
Open your Konsole and got to the directory /etc/modprobe.d/:
cd /etc/modprobe.d/
then type the command:
sudo nano alsa-base.conf --you'll be prompted for your password, enter it
Add this line to the bottom of the file: options snd-hda-intel model=dell-m4-2 enable_msi=1
Then save, ctrl-O, exit, ctrl-X and reboot your machine.
Tiskni
Sdílej: