Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj, řeším teď u nás v podniku připojení notebooků přes wifi. Šifrování bych potřeboval WEP i WPE a pokud to jde, současně. Cena musí být do 3OOO Kč včetně DPH. Máte nějaký tip na router? Díky
Zdravím.
Dané požadavky splňuje například Cisco WRV210 (doufám, pro jistotu by to chtělo ověřit přímo u výrobce, ale je na 99% OK),
ke koupi je například zde:
www.alwar.cz/vmchk/4802-cisco-wrv210-wireless-g-vpn-router.html
datasheet je tady:
http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/routers/ps9923/ps9929/data_sheet_c78-502735.pdf
Pokud bych měl ale odpovědět stylem "bezcenné negativistické hovado" jako kolega přede mnou, pak bych řekl, že má smysl začínat tak někde u Mikrotiků, v pásmu 5 GHz, ověření přes Radius, šifrování přes IPSec a drát je stejně nejlepší
Díky, problém je v tom, že ne všechny naše notebooky umí nejmodernější šifrování, proto jsem uvažoval i nad tím, jestli neexistuje router s duálním šifrováním, tzn. starší notebooky by se připojily pomocí svého (staršího) způsobu, a ostatní pak novějším a toto by ten router umožňoval současně. Takto bych musel ty starší vyřadit z připojení.
WEP je prilis napadnutelny pre nasadenie v podniku. Da sa prelomit za par minut a hned mas zeprasenu siet ani nevies odkial.
Zdravím a děkuji všem za názor, pokud si jen tak sesumarizuji vaše názory, je moje původní myšlenka o souběžném používání klientů a potažmo i routeru s WEP a WAP úlně zbytečné, a to z důvodu bezpečnosti. Takže se začínám poohlížet po routeru s WAP2 sifrováním a klienti, kteří toto neumí, mají smůlu (nepředpokládám, že protlačím nákup nového HW do starších notebooků). Díky Aleš
Ještě jednou já, který byste doporučili
www.alwar.cz/vmchk/4802-cisco-wrv210-wireless-g-vpn-router.html
nebo
www.alza.cz/d-link-dir-655-d83670.htm
nebo
www.alza.cz/d-link-dir-855-wireles-d113212.htm
Díky za pomoc, cena musí být do 3000 Kč.
postavit routerboard
Pro dir-825 a spoustu dalsich jsem nasel velice podrobne recenze. Taky o nem uvazuji, ale jen pro domaci potreby...
Doporučoval bych to Cisco, jelikož D-Link nemá v tomhle segmentu zrovna dobrou reputaci..
Nechal bych si tady ještě poradit jestli není na výběr něco lepšího, ale pro mě je Cisco jednoznačná volba i z toho pohledu že do firmy to chce něco spolehlivého a to Cisco zajisté je...
Router nebo jen AP? Osobne bych to postavil na Mikrotiku. Pro router napr. RB433(A, AH), pro AP rada RB411(A, AH). Otazka je, o kolik klientu se jedna.
Tiskni
Sdílej: