Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dobry den, chtel bych si koupit levny notebook (max. do 15K) pro provoz linuxu (nejlepe Ubuntu).
K cemu by mel notas primarne slouzit:
hlavne pro praci (tj.programovani pod linuxem), sem tam pro sledovani filmu a poslech hudby
Pozadavky:
alespon 250 Gb disk, ostani HW je mi celkem jedno,hlavne aby vse fungovalo pod linuxem.
Budu vdecny za vsechny rady a navrhy
linux je jen jeden takze co pujde na jednom distru pujde i na ubuntu
koukam ze pozadavky vlastne zadne nemas tak sem spis hod nejakej stoj, kterej se ti zdat a nejak se ti tu k nemu vyjadrime
PS: mozna stoji za uvahu neco s grafikou intel
Tak prvni na co sem narazil a co me zaujalo byl tenhle notas:
Je tam ATI (AMD) grafická karta. Proprietární ("oficiální") ovladače od AMD jsou katastrofa a open-source ovladač zase není úplně dodělaný.
Takze tento model by sel?
HP Compaq 6730s linux
→ http://www.linlap.com/wiki/hp-compaq+6730s → Jo (jen bude asi potřeba nastavit podle toho návodu zvuk)
Hele, taky je tady
BTW na zmiňované stránce píší, že je s ATI grafikou...
HP Compaq 6730s ma nekolik verzi,ktere se lisi procesory,ramkami a grafikou,takze verze co sem daval link v predchozim postu ma grafiku
Intel® Graphics Media Accelerator 4500...
Zakladni HW (USB mass storage periferie, grafika, zvuk, LAN) Vam pojede v kazde moderni distribuci. Muzete narazit na problemy s akceleraci grafiky.
Mate-li moznost to otestovat pomoci live CD bude to nejlepsi.
Jinak videt ze nemate zvlastni naroky treba na wifi, bluetooth, ctecku pam karet...
Ja jsem zkousel Ubuntu na HP G 7000 a v Ubuntu 8.10 neslo ridit podsviceni displeje.
jinak vse chodilo.
V Ubuntu 9.04 uz podsviceni ridit jde.
Jede uplne vsechno jak ma.
Toshiba NB 100 - netbook Ubuntu 9.04 beha vse na 100% vcetne integrovane ctecky a ta umi i High speed karty - rovnez funkcni.
Grafiku volte nejlepe od Intelu jak jiz tu bylo psano.
Pozor vsak pokud budete pripojovat externi monitor (lcd televizi) - muzete narazit na problemy s dynamikou obrazu u filmu - obraz se jakoby trha pri zmene zaberu kamery - prechod z tmaveho mista na svetle.
Na displeji ntb to je vsak OK.
Jeste jsem nasel notebook od FS - celkem me zaujal, co myslite?
Odkaz na jednu nedávnou debatu:
http://www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/258640
Tak vice mene se rozhoduji mezi interlink.tsbohemia.cz/default.asp a interlink.tsbohemia.cz/default.asp
První z nich má opět ATI (AMD) grafárnu a druhý taky. Opravdu bych bral něco s grafikou od Intelu.
No ale kdyz si odmyslime grafiku od ATI,tak jaky mate na ty dva stroje nazor?
Nejsem odborník na notebooky, nechám posoudit zkušenější. Jenom vím, že "oficiální" (proprietární) ovladače od AMD (ATI) jsou peklo. Open-source ovladač zase není dodělaný.
Co takhle neco od HP z nove rady ProBook 4510s?
Nebo 17" verze ProBook 4710s s cenou lehce pres 17 tisic, o ktere osobne taky uvazuju...
tady:
http://www.alza.cz/SearchAdvanced.asp?EXPS=ubuntu&NameSearch=1&CodeSearch=1&PartNumber=1
kdyz uz to tu nekdo tak obecne nahodil, tak si taky prihreju polivcicku.
taky mam zajem koupit ntb (co nejlevnejsi
pozadavky jsou:
- rychla kompilace gentoo (abych nemusel moc cekat; ano vim, ze gentoo ma 2x stavy: vypnuto a kompiluju . . . ale i pres to jsem si jej oblibil a nehodlam ho hazet pres palubu).
- cena idealne pod 10k (optimalne pod 12k; co bych jeste zkousl pod 15k)
uvazoval jsem o tomto (< 12k):
Acer Extensa 5620-5B2G25Mi (LX.E540C.089)
a libilo by se mi i toto(< 15k):
Fujitsu AMILO Pi 3540 (CCE:CRE-110138-001)
a abych tu dal neco pro flejm, tak toto bylo sveho casu pod 20k v akci(~24k):
MSI GX720X-026CZ
jednoznacne chci intel c2d (ale nemam jasno jaky). v hw se poslednich 5let moc neorientuju (musel bych nacist/nastudovat). takze by mi (asi jako puv. autorovi dotazu) pomohl nejaky polo-lopatacky nazor, co poridit, prip. na jakou znacku se zamerit.
diky. j3.Jo, přesně toho Acera jsem před dvěma měsíci koupil v SWS (už ho nemaj), zatím naprostá spokojenost. Fedora 10 našla _všecko_. CPU a čipset jsou o generaci starší, ale mají všecko co je potřeba (dvoujádro, C2D, 64bit). Jasně, spousta lidí tady řekne, že Acer je po mechanické stránce rozvrzanej křáp. Chovám se k němu slušně a nemám problém. Dneska se dají IMO za podobnou cenu koupit novější Extensy s čipsetem GL41 nebo jak se tomu nadává, se 45nm CPU. Zbytek vlastností je hodně podobný.
Snad jedna věc: displej toho Acera má znatelně horší pozorovací úhel a i v optimálním úhlu krapet slabší barevné podání, než 3 roky starý Fujitsu Siemens Amilo 1310G. Ale je to drobnost.
HP COMPAQ 6735s.
S Mandriva Linux 2009.1 veskery hardware funguje (modem neni odskousen). Jedine treba bylo doladit parametry pro zvukovku, aby zvuk mohl byt prehravan na reproductory. Kdyz vse funguje pod Mandrivou by melo vse fungovat i s Ubuntu.
Tiskni
Sdílej: