Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Dobry den, chtel bych si koupit levny notebook (max. do 15K) pro provoz linuxu (nejlepe Ubuntu).
K cemu by mel notas primarne slouzit:
hlavne pro praci (tj.programovani pod linuxem), sem tam pro sledovani filmu a poslech hudby
Pozadavky:
alespon 250 Gb disk, ostani HW je mi celkem jedno,hlavne aby vse fungovalo pod linuxem.
Budu vdecny za vsechny rady a navrhy
linux je jen jeden takze co pujde na jednom distru pujde i na ubuntu
koukam ze pozadavky vlastne zadne nemas tak sem spis hod nejakej stoj, kterej se ti zdat a nejak se ti tu k nemu vyjadrime
PS: mozna stoji za uvahu neco s grafikou intel
Tak prvni na co sem narazil a co me zaujalo byl tenhle notas:
Je tam ATI (AMD) grafická karta. Proprietární ("oficiální") ovladače od AMD jsou katastrofa a open-source ovladač zase není úplně dodělaný.
Takze tento model by sel?
HP Compaq 6730s linux
→ http://www.linlap.com/wiki/hp-compaq+6730s → Jo (jen bude asi potřeba nastavit podle toho návodu zvuk)
Hele, taky je tady
BTW na zmiňované stránce píší, že je s ATI grafikou...
HP Compaq 6730s ma nekolik verzi,ktere se lisi procesory,ramkami a grafikou,takze verze co sem daval link v predchozim postu ma grafiku
Intel® Graphics Media Accelerator 4500...
Zakladni HW (USB mass storage periferie, grafika, zvuk, LAN) Vam pojede v kazde moderni distribuci. Muzete narazit na problemy s akceleraci grafiky.
Mate-li moznost to otestovat pomoci live CD bude to nejlepsi.
Jinak videt ze nemate zvlastni naroky treba na wifi, bluetooth, ctecku pam karet...
Ja jsem zkousel Ubuntu na HP G 7000 a v Ubuntu 8.10 neslo ridit podsviceni displeje.
jinak vse chodilo.
V Ubuntu 9.04 uz podsviceni ridit jde.
Jede uplne vsechno jak ma.
Toshiba NB 100 - netbook Ubuntu 9.04 beha vse na 100% vcetne integrovane ctecky a ta umi i High speed karty - rovnez funkcni.
Grafiku volte nejlepe od Intelu jak jiz tu bylo psano.
Pozor vsak pokud budete pripojovat externi monitor (lcd televizi) - muzete narazit na problemy s dynamikou obrazu u filmu - obraz se jakoby trha pri zmene zaberu kamery - prechod z tmaveho mista na svetle.
Na displeji ntb to je vsak OK.
Jeste jsem nasel notebook od FS - celkem me zaujal, co myslite?
Odkaz na jednu nedávnou debatu:
http://www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/258640
Tak vice mene se rozhoduji mezi interlink.tsbohemia.cz/default.asp a interlink.tsbohemia.cz/default.asp
První z nich má opět ATI (AMD) grafárnu a druhý taky. Opravdu bych bral něco s grafikou od Intelu.
No ale kdyz si odmyslime grafiku od ATI,tak jaky mate na ty dva stroje nazor?
Nejsem odborník na notebooky, nechám posoudit zkušenější. Jenom vím, že "oficiální" (proprietární) ovladače od AMD (ATI) jsou peklo. Open-source ovladač zase není dodělaný.
Co takhle neco od HP z nove rady ProBook 4510s?
Nebo 17" verze ProBook 4710s s cenou lehce pres 17 tisic, o ktere osobne taky uvazuju...
tady:
http://www.alza.cz/SearchAdvanced.asp?EXPS=ubuntu&NameSearch=1&CodeSearch=1&PartNumber=1
kdyz uz to tu nekdo tak obecne nahodil, tak si taky prihreju polivcicku.
taky mam zajem koupit ntb (co nejlevnejsi
pozadavky jsou:
- rychla kompilace gentoo (abych nemusel moc cekat; ano vim, ze gentoo ma 2x stavy: vypnuto a kompiluju . . . ale i pres to jsem si jej oblibil a nehodlam ho hazet pres palubu).
- cena idealne pod 10k (optimalne pod 12k; co bych jeste zkousl pod 15k)
uvazoval jsem o tomto (< 12k):
Acer Extensa 5620-5B2G25Mi (LX.E540C.089)
a libilo by se mi i toto(< 15k):
Fujitsu AMILO Pi 3540 (CCE:CRE-110138-001)
a abych tu dal neco pro flejm, tak toto bylo sveho casu pod 20k v akci(~24k):
MSI GX720X-026CZ
jednoznacne chci intel c2d (ale nemam jasno jaky). v hw se poslednich 5let moc neorientuju (musel bych nacist/nastudovat). takze by mi (asi jako puv. autorovi dotazu) pomohl nejaky polo-lopatacky nazor, co poridit, prip. na jakou znacku se zamerit.
diky. j3.Jo, přesně toho Acera jsem před dvěma měsíci koupil v SWS (už ho nemaj), zatím naprostá spokojenost. Fedora 10 našla _všecko_. CPU a čipset jsou o generaci starší, ale mají všecko co je potřeba (dvoujádro, C2D, 64bit). Jasně, spousta lidí tady řekne, že Acer je po mechanické stránce rozvrzanej křáp. Chovám se k němu slušně a nemám problém. Dneska se dají IMO za podobnou cenu koupit novější Extensy s čipsetem GL41 nebo jak se tomu nadává, se 45nm CPU. Zbytek vlastností je hodně podobný.
Snad jedna věc: displej toho Acera má znatelně horší pozorovací úhel a i v optimálním úhlu krapet slabší barevné podání, než 3 roky starý Fujitsu Siemens Amilo 1310G. Ale je to drobnost.
HP COMPAQ 6735s.
S Mandriva Linux 2009.1 veskery hardware funguje (modem neni odskousen). Jedine treba bylo doladit parametry pro zvukovku, aby zvuk mohl byt prehravan na reproductory. Kdyz vse funguje pod Mandrivou by melo vse fungovat i s Ubuntu.
Tiskni
Sdílej: