Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Bohužel Vás možná zklamu, ale z mých zkušeností plyne, že POST se prodlužuje. Stolní PC Q6600+ASus P5K-Premium trvá od zmačnutí Power do zobrazení GRUBu neuvěřitelných 27sekund! Přestože PIII+Asus to samé zvládá za 5sec. Můj notas FS Esprimo U9200 to má za 16sec (4GB RAM). BIOS je nastavený tak aby byl puštěný jen používaný HW Primární boot source je HDD. Na mém notebooku se to hodně odvíjí od velikosti instalované RAM s 2 GB to zvládá pod 10sec.
Ale obecně bych řekl, že na ntb do 15-16sec je snesitelné a určitě bych kvuli jen tomuto problemu nevybiral jiny ntb.
Tot moje zkusenosti
Toto mam samozřejmě povolené, bez zběžného testu RAM to trvalo asi 10 minut než prolez tech 8 GB
Tradičně hodně dlouho trvá POST u dual-Xeonových serverů. A teď nemám na mysli boot včetně všech SCSI/RAID/ETH option ROMek, ale čistě ta pauza od zapnutí do chvíle, kdy kvíkne beeper a rozsvítí se VGA (a začnou rolovat hlášky o detekci CPU a RAM atd.) Když jsem to viděl poprvé, sváděl jsem to na složitý čipset, SMP, fůru APICů apod.
No a v poslední době pozoruji stejné chování (=dlouhý POST před prvním pípnutím) i u některých desktopových motherboardů pro jediný procesor. Moje vysvětlení: dnešní vícejádrové procesory a odpovídající desktopové čipsety jsou složité jak předvčerejší dual-Xeonová SMP sestava, takže ta inicializace taky trvá patřičně dlouho.
V tom případě ale nechápu, proč některé BIOSy na tomtéž železe bootují pořád během tří vteřin (viz třeba originální desky Intel, fuj teď jim nemůžu přijít na jméno z jiného důvodu).
Zbytek už tu psali jiní - co se týče nastavení BIOSu postupem "co nejmíň neužitečného balastu".
Tiskni
Sdílej: