Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Bohužel Vás možná zklamu, ale z mých zkušeností plyne, že POST se prodlužuje. Stolní PC Q6600+ASus P5K-Premium trvá od zmačnutí Power do zobrazení GRUBu neuvěřitelných 27sekund! Přestože PIII+Asus to samé zvládá za 5sec. Můj notas FS Esprimo U9200 to má za 16sec (4GB RAM). BIOS je nastavený tak aby byl puštěný jen používaný HW Primární boot source je HDD. Na mém notebooku se to hodně odvíjí od velikosti instalované RAM s 2 GB to zvládá pod 10sec.
Ale obecně bych řekl, že na ntb do 15-16sec je snesitelné a určitě bych kvuli jen tomuto problemu nevybiral jiny ntb.
Tot moje zkusenosti
Toto mam samozřejmě povolené, bez zběžného testu RAM to trvalo asi 10 minut než prolez tech 8 GB
Tradičně hodně dlouho trvá POST u dual-Xeonových serverů. A teď nemám na mysli boot včetně všech SCSI/RAID/ETH option ROMek, ale čistě ta pauza od zapnutí do chvíle, kdy kvíkne beeper a rozsvítí se VGA (a začnou rolovat hlášky o detekci CPU a RAM atd.) Když jsem to viděl poprvé, sváděl jsem to na složitý čipset, SMP, fůru APICů apod.
No a v poslední době pozoruji stejné chování (=dlouhý POST před prvním pípnutím) i u některých desktopových motherboardů pro jediný procesor. Moje vysvětlení: dnešní vícejádrové procesory a odpovídající desktopové čipsety jsou složité jak předvčerejší dual-Xeonová SMP sestava, takže ta inicializace taky trvá patřičně dlouho.
V tom případě ale nechápu, proč některé BIOSy na tomtéž železe bootují pořád během tří vteřin (viz třeba originální desky Intel, fuj teď jim nemůžu přijít na jméno z jiného důvodu).
Zbytek už tu psali jiní - co se týče nastavení BIOSu postupem "co nejmíň neužitečného balastu".
Tiskni Sdílej: