Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Kdo chce podpořit společnost Nintendo v jejím boji proti open source softwaru (Ryujinx, yuzu, …), může si koupit Nintendo budík Alarmo za 100 dolarů. Za jak dlouho bude na budík naportován Doom?
Dosel sem k zaveru, ze bych si rad postavil (koupe neceho podobneho neni v rozumne cenove hranici) domaci sitove uloziste dat s nasledujicimi pozadavky:
1/ sifrovat disky on-the-fly
2/ co nejmensi spotreba a hlucnost
3/ raid5 (3 disky)
4/ rozumnej throughput tak ~10Mbytes/s+
Rychlost cteni bych preferoval "rozumnou", na ukor ceny komponent, protoze mam v planu tohle policko pouzit spis na ukladani fotek a filmu pro jednu osobu nez na streamovani hd.
Co byste doporucili za hardware presneji jakej nejslabsi procesor zvladne o-t-f sifrovani disku pri zachovani rozumnyho throughputu?
Vi nekdo jak vypadaji benchmarky ruznych sifrovacich metod (dm-crypt, luks, openbsd ma jeste jiny) a ktery je nejlepsi pouzit?
LVM nad RAID5 - z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že po vytvoření snapshotu (třeba pro zálohování) je rychlost tragická, pokud se obojí nevyrobilo tak, aby seděly stripy na sebe (což je docela složitý úkol).
Co třeba tohle? http://www.tranquilpc-shop.co.uk/acatalog/BAREBONE_SERVERS.html
to se mi libi moc a presne to splnuje presne to co sem chtel. nakonec to asi neni tak MOC drahe, vzhledem k tomu, ze tam asi je i nejakej (asi ne-uplne dobrej) raid radic.
dala by se takova vec koupit nekde u nas? i pres to, ze verim tomu, ze to chvilu vydrzi, tak ~9000 neni zas tak malo, takze by se mi libilo mit na to zaruku.
kazdepadne dekuji za vyborny tip.
Tiskni Sdílej: