Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mam starsi PC compaq deskpro CPU 1GHZ, RAMM 512MB, mam tam HDD 120GB 2,5" cez redukciu do IDE. Chcel by som tam dat vacsi HDD kedze tento PC vyuzivam ako FTP server. Hladal som HDD 2,5" ATA ale tazko najst 500GB a viac. Teraz sa cez inzerciu predavaju vacsinou SATA/II. Zistoval som, ci je mozne pripojit SATA disk do IDE a nasiel som nejake redukcie napr. www.qcomp.sk/shopping/product_details.php myslite, ze by to fungovalo normalne (samozrejme rychlost by bola ako pri ATA)
2,5" tam davam preto, lebo je velmi tichy (lepsie povedane mal som k dispozicii 2,5" tak som ho tam dal). 3.5" riadne huci a ma zrejme aj vacsiu spotrebu, tu 2.5" co mam tam teraz tak som z nou spokojny aj s rychlostou, len ma malo GB (chcelo by to aspon 500GB)
dik za odpoved
Kupte si SATA radic za par korun a mate to. Jinak lze tez pouzit redukci USB/SATA
Oboji bude v Linuxu fungovat.
ATA disky se snad ani vetsi jak 160 GB nedelaly.
Otazka ovsem zda takovy ATA (velikosti mineno) disk bude jeste deska (resp BIOS) podporovat.
No je to uz dost starec, kupil som ho z druhej ruky, pocitam mu tak cca 12 rokov. (BIOS ani neviem aky je)
Pozeram na cenu tych sata radicov ajaaaaaaaaj este ked k tomu pripocitam HDD fuuuu, ja som kupil cely PC za 1500Sk (samozrejme HDD 120GB bol dodany potom a ramm bola tiez dokupena).
To je vlastne len taky maly FTP server + (web a statistiky z routera) asi sa budem musiet uskromnit s 120GB :)
Momentalne som pozeral po e-bazaroch a take origos IBM P4 2-2,66GHz, Ramm 512MB sa pohybuju v cenach od 50-70€.
Ale mozno by som sa mal najprv opytat co najvhodnejsie by som mal pouzit na domaci server. Momentalne mam to co mam, vid prvi prispevok.
Co na tom pojde: OS mam tam ubuntu 9.04, je tam LAMP, FTP a logujem tam netflow z routera + statistiky z routera (grafy), zatial o inych aplikaciach neuvazujem
Takze co za HW sa odporuca ?
dik za rady.
Taky PC s tou mimi ITX doskou by nebol zly napad, ved to by vlastne stacila MB s CPU, Ramm, HDD a zdroj.
Ja ale niesom firma, ktora server musi mat, mam server preto, lebo mam zvysny PC, ak by som ten PC nemal, tak by nebol server, robim to len pre zabavu, mam v sieti len cca 8-10 susedov. Ak by som mal nejake peniaze nazvys a server by bol potrebny, tak urcite by som uvazoval o nejakom elegantnejsom, uspornejsom ... rieseni.
Jak pises prvu vetu, HW problem neni, vsetko stiha NEMENIT tak sa budem toho drzat :)
Tiskni
Sdílej: