Connor Byrne z USA používal pro přihlašování na svůj iPhone 13 s iOS 18 heslo obsahující háček. Po aktualizaci na iOS 26.4 se už ale do telefonu nepřihlásí. Při přihlašování nelze tento háček zadat. Apple jej prostě odstranil [The Register].
Linus Torvalds vydal jádro Linux 7.0. Podrobný výčet změn je ke zhlédnutí na stránce Kernel Newbies, stručné výběry v LWN (část první, druhá).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME. Vypíchnout lze novou verzi 2026.1 přehrávače hudby Amberol (Flathub).
Byla vydána verze 12.0 s kódovým jménem Ecne linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude do roku 2029. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 9. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Libre Graphics Meeting 2026, tj. čtyřdenní konference a setkání vývojářů a uživatelů svobodných a otevřených grafických softwarů, proběhne od 22. do 25. dubna v Norimberku. Dění lze sledovat na Mastodonu.
Vývojář Alexandre Gomes Gaigalas na GitHubu zveřejnil c89cc.sh, parser a kompilátor jazyka C89 napsaný v pouhém jediném skriptu o přibližně 8000 řádcích čistého bashe (bez dalších externích závislostí), který generuje ELF64 binárky pro x86-64. Jedná se o velmi jednoduchý kompilátor, který nepodporuje direktivy #include a dokonce ani funkci printf (lze použít puts), všechny dostupné deklarace lze nalézt v proměnné _BUILTIN_LIBC na konci skriptu. Skript je volně dostupný pod ISC licencí.
Francouzská vláda oznámila, že v rámci strategie 'digitální suverenity' zahájí 'přechod od systému Windows k počítačům s operačním systémem Linux' (sa sortie de Windows au profit de postes sous système d'exploitation Linux). DINUM (meziresortní ředitelství pro digitální technologie) požádalo ministerstva, aby do podzimu 2026 vypracovaly konkrétní plány nasazení Linuxu. Francie již dříve migrovala části státní správy na otevřená řešení.
Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě po téměř 20 letech opouští platformu X (dříve Twitter). Na platformách Bluesky, Mastodon, LinkedIn, Instagram, TikTok, Facebook, Threads a YouTube zůstává.
Terminálový textový editor GNU nano byl vydán ve verzi 9.0. Vylepšuje chování horizontálního posouvání pohledu na dlouhé řádky a chování některých klávesových zkratek. Více v seznamu změn.
Chtělo by to víc informací. Je to SATA nebo PATA (IDE) vypalovačka? Jakým programem vypalujete?... Kdy tyhle obtíže začly? Jak je stará? Ve Windows vypaluje korektně?
Zkusil bych vypálit něco z příkazové řádky, tedy programem growisofs. Pokud to vypíše nějakou chybovou hlášku, tak ji sem hoďte. Pokud máte nějaké ISO DVDčka, tak ho vypálíte na DVD pomocí příkazu: growisofs -dvd-compat -speed=4 -Z /dev/sr0=obraz_DVD.iso
Pokud byste chtěl vypalovat "přímo", tedy bez ISO obrazu, tak příkaz je následující: growisofs -dvd-compat -speed=4 -Z /dev/sr0 -iso-level 2 -J -r /adresarova/cesta
A schválně bych do tý mechaniky dal třeba DVD+RW, co to udělá.
CD-R(W) vypaluje správně?
/dev/sr0: media is not recognized as recordable DVD: 0
a otevřel se Nautilus. Nechápu ...
Když potíže začaly, našel jsem v Ubuntu foru článek s podobným problemem a tam ho řešily nějakou změnou v nastavení Kernelu.
Sice nevím co je to Kernel, ale zkusil jsem to a chvíli to fungovalo. Nemůže to být třeba tím? Neznáte správné nastavení?
Kernel je jádro, neboli u vás Linux. Verzi vašeho jádra zjistíte příkazem uname --all
Jinak netuším, o jaké nastavení se jedná. Já mám totiž taky vypalovačku LG a šlape bezvadně (mám Ubuntu 9.04 pro x86_64).
Mate DVD RAM disk ?
Pokud ano tak pouzijte:
dd if=/dev/zero of=/dev/mechanika bs=1M a pockejte az dd vrati prompt.
Pak jej sem hodte a nekazte zbytecne DVD-R ci DVD-RW.
Mj a nejaky Live system jste zkousel ?
Treba je problem v samotnem Ubuntu. V tom pripade plati to co jsem uvedl vyse take.
S tíl live CD to neznám. Jak to má fungovat?A co na tom nechápeš? Prostě vemu několik live CD,DVD nabotuji z nich a vyskouším zda něco přečtu, či zapíšu pokud to nefunguje tak je asi něco v HW v nepořádku a vím že to není SW problém toho linuxu co mám nainstalovaný, (takže ji budu muset vyskoušet v jiném HW a když nebude fungovat ani s jiným HW tak je vadná), pokud pod tím live bude fungovat tak vím že je to spůsobeno SW toho co mám nainstalovaný.
Neznám pojem liveCD.Tak si to zjisti. http://cs.wikipedia.org/wiki/Live_CD
Nebo: liveCD. (Ve slovníku na tomto serveru.)
Máte asi pravdu, ale... Pokud vím, tak firmware vypalovaček LG lze přehrát (aktualizovat) pouze ve Windows. Pokud tedy tazatel nemá Windows, tak má smůlu a bude asi muset vypalovačku reklamovat.
Tiskni
Sdílej: