Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Ahoj, hledám kvalitní server pro virtualizaci pomocí KVM (debian). Na serveru poběží cca 8 strojů (windows 2008, 2003, ...). Zátěž bude malá až průměrná (MS exchange a podobné šílenosti). Nonstop provoz!!!
Co vybrat? (2x Xeon E5520, 16GB, 2x 1TB SATA)? Jakou značku a typ? Sestavit z dílů?
Max. cena kolem 60000,- bez DPH
Budu rád za každé zkušenosti.
Díky.
pro win only stroje bych volil Hyper-VDůvod?
pro mix Linux/Win bych volil Xen nebo VMwareDůvod?
3) 2x1TB SATA?! kdyz uz tak 4x1TB SATA at se to hybe. Jeste lepe 10 ci 15.000 otacek SASPři "malé až průměrné" zátěži je IMO SAS tak trochu overkill.
HW levne se to da poridit ze SueprmicroNe o moc dráž se dá pořídit i server přímo od Intelu.
pro win only stroje bych volil Hyper-V Důvod?Licence?
pro win only stroje bych volil Hyper-V Důvod?Pro Win only prostredi nejrychlejsi. Ve verzi R2 features jako CSV a live migration
pro mix Linux/Win bych volil Xen nebo VMware Důvod?Xen je pro mixovane prostredi nejrychlejsi Vmware je krapet pomalejsi, ale zase ma podstatne propracovanejsi management a umoznuje memory overcommit
3) 2x1TB SATA?! kdyz uz tak 4x1TB SATA at se to hybe. Jeste lepe 10 ci 15.000 otacek SAS Při "malé až průměrné" zátěži je IMO SAS tak trochu overkill.Hodnota IOPS napovi...tedy bud RAID10 4x7.200 SATA nebo RAID1 2x15.000 SAS
HW levne se to da poridit ze Supermicro Ne o moc dráž se dá pořídit i server přímo od Intelu.Intel je variantou, kvalita OK, ale co do designu a moznostem reseni nemuze Supermicru, HP, DELL konkurovat
Pro Win only prostredi nejrychlejsi. Ve verzi R2 features jako CSV a live migrationJo, sry, nedostatečně jsem si všiml toho win only.
Xen je pro mixovane prostredi nejrychlejsi Vmware je krapet pomalejsi, ale zase ma podstatne propracovanejsi management a umoznuje memory overcommitPodle zdrojů na netu umí overcommit i Xen. Ale hlavně jsem myslel, proč Xen nebo VMware, když se tazatel ptá na KVM. Overcommit paměti mimo jiné umí i KVM, jednak umožňuje odswapovat paměť hostů (co jsem hledal, tak Xen a VMware to neumí, ale možná jsem jenom nedohledal) a druhak umožňuje sdílet stejné stránky v paměti, tedy několik stránek v pamětech hostů je jenom jedna stránka ve fyzické RAM (výhodné u Windows hostů, protože Windows nulují paměť při uvolnění, takže lze spoustu nulových stránek sloučit do jedné)
Jak je to s tou nestabilitou MS guesta?
KVM testuju a funguje to dost dobře. 2008 server, windows 7, ,..
Je ale pravda ze muj testovaci stroj obsahuje Gentoo (ACCEPT_KEYWORDS="~amd64").
KVM pouzivam bez gui (qemu-kvm) a možnosti jsou vyborne. Je to velice ciste, dela to presne to co chci. VNC export je prijemny. Virtio je porad EXPERIMENTAL, takze to zatim nenasadim.
Stabilitu poradne otestuju na vybranem serveru. Minimalne 1 mecic zahoreni. To rozhodne o nasazeni KVM do provozu.
Virtio je porad EXPERIMENTAL, takze to zatim nenasadim.Na tuhle značku (pokud se týká překladu jádra) bacha - vývojáři ji moc neodstraňují, i když je daná vlastnost v pohodě použitelná.
Pro Win only prostredi nejrychlejsi. Ve verzi R2 features jako CSV a live migrationTa live migrace by mě docela zajímala. Poprvé jsem to zahlíd v nějakém časopise jako super featuru s nějakým krásným MS názvem a spoustou fancy obrázků. Ale nějak jsem nepochopil, jestli je to obyčejná live migrace, jakou umí KVM/Xen/VMware už dlouho nebo jestli je v tom něco víc.
Fandim KVM, ale KVM je nova technologie a uvedmme si, ze vitrualizace musi byt 100 procentni, proste kod bez jedinne chyby, nebot na tom jede cele produkcni prostredi ...S takovým výrokem se dá jenom těžko nesouhlasit, ale aby se to dalo použít jako argument proti KVM, tak tomu chybí prohlášení typu "minulý měsíc jsem vyzkoušel KVM a narazil jsem na chybu v tom, že ..." Jako omezující podmínku prosil zkušenosti mladší než cca rok zpět. (Za ten rok se toho přece jenom poměrně dost událo.)
S tím se dá nesouhlasit poměrně lehko. 100%? Bez jediné chyby? Hurvínek. Válka.Fandim KVM, ale KVM je nova technologie a uvedmme si, ze vitrualizace musi byt 100 procentni, proste kod bez jedinne chyby, nebot na tom jede cele produkcni prostredi ...S takovým výrokem se dá jenom těžko nesouhlasit
Hyper-V jsem testoval a nezda se mi to jako idealni volba (lin./win. guests).
VMware server 2 - testováno, dost zmolochovatěl, import masiny ze starsi verze neprobehl. Musel jsem to tam nejak dokopirovat a dohackovat. Nejsem spokojen...
4x 1TB SATA bude opravdu lepsi. SAS male kapacity a drahe.
Servery od Intelu - nejake dalsi info pls.
Diky za pripominky. ESXi nam jede na jednom serveru. Zkusenosti jsou celkem dobre, je potreba mit dost RAM ...
Prosel jsem i dalsi alternativy, ale KVM je svou jednoduchosti porad favorit.
Samozrejme nejste prvni komu se nezda KVM jeste dost stabilni, proto je v zaloze XEN.
Nemate zkusenosti z pripadnou migraci KVM image do XENu? Rozdejchaj to guesti?
Migrace jsem take zkousel (Vmware - KVM, Vmware - Virtualbox, Nativni PC - Vmware (VmwareConverter), ..).
MS guesti jdou vetsinou do bluescreenu, neni to spolehlive (rozdily virtualniho HW, ...). Zatim dost spatne. Nemluve o bugu VmwareConverteru pri migracich PC (Ceske MS servery) do virtualu.
SATA je bastl pro desktopyOpět doporučuju se podívat na začátek dotazu, kde se píše něco jako "Zátěž bude malá až průměrná" A když potřebuješ kapacitu, rozumnou cenu a na době přístupu tak nezáleží, protože server nestojí a nepadá na diskových operacích, tak ti takovýhle výkřik akorát zbytečně leze do peněz.
Paravirtualizace nedosahuje rychlosti Xenu a pod zatezi nam pripadlo ze se chova "divne".Co jsem zkoušel, tak když nejde o práci s diskem, tak se KVM Xenu v pohodě vyrovnalo (práce s CPU) nebo na tom bylo líp (práce se sítí). Práci s diskem naopak s přehledem vyhrál Xen.
Problem taky casto je ten, ze XEN jede vetsinou na RAW partition pres LVMPři přímém srovnání to jenom tímhle není. KVM umí použít oddíl místo souborů také, při tom zkoušení to tak bylo nastavené, ale stejně byl výkon nižší než s Xenem. Xen v podstatě při sekvenčním zápisu dokázal totéž co hostitel - 80MB/s - zatímco KVM se dostalo jenom na 60. A při paralelní práci s diskem to bylo pro KVM ještě horší.
A nejake zkusenosti treba s timhle: "Server RS-354" (SuperMicro)?
Nebo neco podobneho?
Jeden dobre nakonfigurovany Dell PowerEdge R710 stoji jako 2 servery se supermicro.
Kdyz vezmu 2 levnejsi servery, tak mohu ozelet Dell 4 h. carepack, ktery stoji nemalou castku. Ziskam navic peknou redundanci.
Porad tedy nemam jasno.
Tiskni
Sdílej: