Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Gbit do toho routeru nepotrebujes, USB nema sanci to naplnit. Ono USB mozna nenaplni ani 100Mbit ethernet...
USB 2.0 běžně dává 30MB/s. Zde se gigabit hodí.
Pokud nechces resit Linux na nejakem pocitacovem hardwaru, kup si samostatny switch, k tomu vcelku jakekoliv kvalitni Wifi AP (90% vseho co najdes jsou naprosty smejdy) a sitovy disk.
Celkem škoda, že RouterBoard nedělá nic v kombinaci gigabit a minipci pro wifi kartu. Tazateli bych poradil něco jako RB 433 + wifi kartu + nějaký office connect od 3COM. Ideální by bylo něco jako RG450G s USB a wifi.
RouterBoard RB600 má 3x Gb + 4x miniPCI, nicméně pro domácí použití už to je moc drahé.
Nedavno mi kolega v praci ukazoval na hw.cz miniaturni motherboard velikosti 2,5" HDD ! Mel 2x SATA, LAN - (nejsem si jist, ale snad 1 Gbit), DVI, 2 x USB. Procesor tusimze nejaky Atom. Grafika tez od Intelu. O podpore Linux dister tam taky psali.
Deska umi bootovat i z micro SD karty.
Nazev si nepamatuju a nemohu to za boha najit.
Snad bude nekdo sikovnejsi.
Takovyto vyrobek by se Vam na 100% hodil.
Nasel jsem to. Dost dobra vecicka jmenuje se Pico-ITX. Stranky vyrobce.
Zde ceska recenze.
Udajne je mozno tuto desku zakoupit v cesku u teto firmy.
Za nejaky 2-3 K bych si sam takovou hracku poridil.
Tiskni
Sdílej: