Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím,
potřeboval bych poradit s řešením virtualizace serverů pro firmu s cca 70 stanicemi.Plus 4-hodinovej servis.A mají ve smlouvě, že to do čtyř hodin opraví, nebo začnou opravovat? Setkal jsem se HP serverem se zárukou NBD. Servisák sice následující pracovní den přijel, zjistil vadnou desku a pokrčil rameny, že tuhle bude mít za 14 dnu. Následující pracovní den zahájil opravu a tím bylo dle HP vše OK.
Jinak teda bych se priklonil spise k nekteremu vendorovi a server vzal primo od něj, nez "skladacku" ty sou dobry tak na vyzkouseni,Fakt nechápu, co mají lidi proti skládačkám. Zatím jsem ještě neslyšel o nikom, kdo by měl problém se serverem, protože si ho skládal sám, oproti tomu jsem už ale slyšel o případu, kdy koupený server od výrobce měl na procesoru chladič namontovaný o 90° blbě, takže žebrování bylo napříč proudu vzduchu.
Zatím jsem ještě neslyšel o nikom, kdo by měl problém se serverem, protože si ho skládal sám
No to je jednoduché. Pokud si ho skládá sám, tak ho prohlásí za funkční až ho dostane do funkční konfigurace (vyhodí nekompatibilní komponenty, vyladí výkon sestavy apod). Zkrátka trvá to dlouho, člověk potřebuje mnoho zkušeností. Tak proč ten server rovnou nekoupit hotový, od lidí kteří už to umí?
už ale slyšel o případu, kdy koupený server od výrobce měl na procesoru chladič namontovaný o 90° blbě, takže žebrování bylo napříč proudu vzduchu.
V tom případě omlátit výrobci o hlavu, ten přiveze nový server stejné konfigurace (snad už se správně namontovaným chladičem ). Od jisté cenové hladiny je tohle výrazně levnější.
Tiskni
Sdílej: