IKEA představila 3 senzory pro chytrou domácnost: senzor na dveře a okna PARASOLL, bezdrátový pohybový senzor VALLHORN a senzor úniku vody BADRING. Budou kompatibilní s Home Assistant?
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 13.0.0. Přehled novinek v oznámení.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.23.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidána byla podpora pro velkoobjemové datové zprávy (VoDZ) a pro typy datových schránek PFO_ARCH, PFO_AIAT a PFO_AZI. Další novinkou je pamatování velikosti dialogových oken, pozice ovládacích prvků, šířek sloupců a řazení položek
… více »Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 5.20. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (13.0.4) a Thunderbird (115.5), opravuje několik chyb.
Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
Zdravíčko vespolek,
snažím se sehnat rozumnou klávesnici na psaní textu a zjišťuju, že je to čím dál větší problém.
Požadavky:
Svého času před pár lety jsem měl rád klávesnice Chicony: velký enter, standardní rozložení, slušný chod. Ta značka vypadá tak trochu jako že právě chcípla, alespoň na našem trhu. Pak jsem měl v ruce pár klávesnic KME: malý enter (vodorovný), power tlačítka trochu otravují, ale jinak všecko na svém místě a bezvadný chod. Tahle značka taky vypadá, že jde do důchodu. Nedávno jsem koupil podle obrázku Geniuse (standardní velký Enter, i zbytek rozložení jak má být) - jenomže "množí písmenka". Je to nějaký čínský OEM výrobek. Pak máme v práci v montovně kompů pár klávesnic, které se nakupovaly vysloveně bezmyšlenkovitě nebo podle ceny - to jsou většinou dost hrůzy, ale na nastavení BIOSu to stačí. Koukal jsem i na nějaké značkové klávesnice (HP, Dell) ale ty mívají trochu otravné rozložení. Když se mrknete po e-shopech, vidíte záplavu všelijakých úchylností, od multimediálních oblud po průhledné gelové klávesnice, na dolním konci cenového spektra naprosté nonamy s nestandardním rozložením. Bůh suď, k čemu je to dobré. Copak se všecky tyhle hrůzy prodávají líp, než *úplně obyčejná klávesnice* ?
Pomoooc...
Po několika dnech jsem kouknul zpět do této diskuse a mohu říci, že já užívám stařičkou klávesnici IBM (nápis zdola: KB 7953) koupenou z jakési hromady kláves IBM v bazaru za nějakých 50 Kč. Koupil jsem ji jen z hecu muzeální kousek s krásným 3D modrým logem. JE TO přece IBM.
Jenže mne tak zaujala, že ji používám asi 10tý rok (mezitím jsem už vyměnil tři kompy). Plná spokojenost. Robustní, neposouvá se po stole. Příjemný jednoznačný klik/úhoz. Nejeví žádné známky opotřebení potisku kláves. Dlouhý káblík. Velký Enter, Backspace <-. Bohužel jen Widloidní symboly viz můj předchozí příspěvek. Několika stupňové naklápění. Není černá
, nesnáším dnešní design - vše černé
.
Můžu doporučit ty nejlevnější klávesnice Logitech, třeba tuhle.
Celkem běžná praxe u lidí píšících všemi deseti.
V práci mám http://www.ab-com.cz/Komponenty/Klavesnice/Dell-Smartcard-USB-klavesnice-ceska-cerna-XP-Vista.html a jsem spokojený,
doma mám http://www.ab-com.cz/Komponenty/Klavesnice/GENIUS-klavesnice-KB-220-black-USB.html, se základním blokem jsem spokojený, ale ten upravený blok "Ins a spol." bych už podruhé nechtěl.
Mít doma trochu hlubší stůl (aby bylo kde opřít předloktí), tak by se mi líbila http://www.alza.cz/klavesnice-microsoft-natural-ergonomic-keyboard-4000-cerna-usb-d63297.htm. Ale cena je trochu přemrštěná.
Celkem běžná praxe u lidí píšících všemi deseti.Nejsem sekretářka, tudíž netrávím čas datlením; klávesnici často používám jednou rukou (s druhou na myši či ovládání nějakého přístroje) a podobně neortodoxně. Pro ovlávání bez dívání jsou proto důležitější vnější hrany, než co je kde ze základní polohy.
Osobně bych si ale klávesnici, která by měla backslash jinde než nalevo od backspace, rozhodně nekoupil.Též bych toto rád prohlásil, ale koupil jsem si takovou na notebooku. V TeXu je to na pikachu, jinak se to dá přežít.
Já bych řekl, že tahle funkce je dost nesouvisející - tím že ji zkombinujete do jediného hybridního celku s klávesnicí, svážete si ruce pro případný servis, přikováte se řetězem ke konkrétnímu dodavateli tohoto hybridu... Rozumím tomu, že v mnoha případech to může být ergonomické a elegantní, a taky méně pracné z hlediska počáteční instalace na pracovištích (point of sale apod.)
Hm, a namátkou koukám že ty ceny jsou taky docela "průmyslové".
Tiskni
Sdílej: