Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Řešení dotazu:
.........Ale některé notebooky mají BIOS na pevném disku
Coze !!!
BIOS v kazdem PC nabehne bez HDD i optickych jednotek.
Abych měl jistotu, že jsou s Linuxem kompatibilní, vybíral jsem samé notebooky s předinstalovaným Linuxem.
Blbost. Předinstalovaný != podporovaný. Třeba ten Linpus na acerech ani nebudu komentovat. Opět doporučuji např. zdejší sekci Hardware (a Google). Obecně platí: všechno od Intelu, pokud možno.
...jak předem poznám, že to USB bude umět spolupracovat se zvukovými kartami? Potom jsem na internetu prohledával externí zvukové karty, ale zase nepoznám, jestli jsou použitelné pro notebooky, protože to nepíšou a ani to, jestli jsou podporované v Linuxu.
Uaaaghrrr!!! Pokud je zařízení do USB (2.0), je snad do libovolného USB, ne? Tady by neměl být problém ani s napájením (jako třeba u MID, která mají sníženo napětí). Pro kompatibilitu tu snad máme Google a zdejší sekci Hardware...
Mikrofonní vstup se od linkového liší tím, že je dělaný pro slabší signál, a některé mikrofonní vstupy jsou mono. Pokud se ten mikrofonní předzesilovač vypne, nejsem si jistý, jestli už ten vstup snese tak silný signál, které se používá do linkového vstupu; jestli se neodpálí.
Další věc nevím: Když budu mít jinou zvukovou kartu, než mám teď na stolním počítači, jak poznám, jestli budu moct i přesto využívat všechny funkce, co jsem v KMixu používal? Zapínat a vypínat vstup nejen zvukové karty, ale i PCM. A u obojího mít možnost zapnout/vypnout zelené tlačítko pro přehrávání a červené pro záznam. Na co to chci: Abych si mohl nastavit KMix podle toho, co zrova dělám: Například když nahrávám zvuk z internetových stránek, tak si ve vstupech Kmixu umlčím všechno, kromě PCM. Když nahrávám zvuk ze zdroje zvuku zapojeném do zvukové karty, tak si ve vstupech KMixu umlčím všechno, kromě Linkového vstupu. Když do vstupu zvukové karty zapojím zdroj zvuku a pomocí Jaminu nebo něčeho budu zvuk upravovat, ale nebudu ho chtít nahrávat, ani ukládat, ale budu chtít jenom slyšet v reproduktorech zpracovaný zvuk, tak si ve vstupech KMixu u PCM umlčím tlačítko pro záznam ale tlačítko pro zvuk nechám zapnuté, a u Line in nechám zapnuté červené tlačítko pro záznam (ikdyž nic nenahrávám) a zelené tlačítko pro zvuk umlčím. A při jiném použití KMix zase podle potřeby nastavím. Jde mi o to, aby mi všechny ty využití fungovaly taky v počítači, kde bude jiná zvuková karta, ikdyž postup nastavení KMixu se možná bude lišit, to nevím, ale je důležité, aby mi ty využití fungovaly.
lspci
apod. Nadáváním nic nevylepšíš. (A IMHO byl špatný nápad kupovat acer, eufemismem poznamenáno. Za ty prachy bych si spíš pořídil za srovnatelné prachy nějaký refurbished thinkpad/elitebook/latitude s ověřenou linuxovou podporou (Google), srovnatelnými parametry a nesrovnatelně lepší kvalitou zpracování. Ale to se pořád opakuji.)
sudo lshwmi o síťové kartě píše
network DISABLED description: Ethernet interface product: AR8131 gigabit ethernet vendor: Atheros communications physical id: 0 bus info: pci@0000:09:00.0 logical name: eth0 version: c0 serial:c8:0a:a9:3b:3c:99 capacity: 1GB/s width: 64 bits clock: 33Mhz capabilities: pm msi pciexpress vpd bus_master cap_list ethernet phisical tp 10 bt-fd 100bt 100bt-fd 1000bt-fdautonegotiation configuration: autonegotiation=on broadcast=yes driver=atlc driverversion=1.0.0.1 NAPI firmware N/A latency=0 link=yes port=twisted pair resources: irg:17 memory:c0800000-c083ffff ioport:400 (size=128)Jádro mám nové, podle
uname -rasi 2.6.30, nevybavuji si přesně. Udělal jsem hovadinu, když jsem koupil notebook od Aceru, ale u nás v obchodě lepší neměli. A když jsem viděl, že to má procesor Intel, tak jsem si řekl, že by neměl být problém. Můžu si nainstalovat k síťové kartě ovládač od výrobce, ale k tomu je zapotřebí kompilovat a je zapotřebí si stáhnout balíky nutné pro kompilaci. Stahovat balíky bez funkční síťové karty se nedá, protože bych musel stahovat na jiném počítači a tam mi žádný nástroj nebude vyhledávat balíky, ani automaticky řešit závislosti. Navíc bych se s rozchození síťové karty musel dřít ne jednou, ale pokaždé, když budu instalovat jiný Linux, například novější Ubuntu nebo jinou distribuci. Proto se na zabudovanou síťovou kartu asi vykašlu a koupím si síťovou kartu USB, třeba DeLock Konvertor USB 2.0->Ethernet RJ 45 10 / 100, protože je zapotřebí, aby síťová karta jela hned po zapojení, aniž bych musel cokoliv doinstalovat.
uname -ra mám 2.6.32-21-generic. To by mělo být dost nové. A přesto ta zabudovaná síťová karta nejede. To je divné.
lsusba potom
dmesgVypisy sem mozte zavesit (lsusb vypise pripjene USB zariadenia, dmesg vypise udalosti z jadra)
Tiskni
Sdílej: