Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Víte z hlavy o nějaké distribuci, která jde pohodlným způsobem nainstalovat na Itaniu? Nikdy jsem po tom nepátral...
Ty servery jsou podle architektury tak 4-5 let staré. To mají celých 5 let naběháno? Máte je z nějakého spolehlivého zdroje, třeba od svého zaměstnavatele, kde jste se o ně doteď staral a víte, že ještě drží? I pokud je to tak, už bych jim po těch letech nevěřil. Sušené kondíky na boardu i ve zdrojích. Ruce pryč. Pak je tu poměr výkon/spotřeba. Pokud rozjíždíte něco nového, tak Vám asi na spotřebě bude záležet, ne? Ledaže proud "zaplatí někdo jiný"...
Ty 15k cheetahy nejsou 80 GB, ale 73 GB dekadicky (cca 68 GB binárně). SCSI Cheetahy se dělají dodnes, tuším 73GB je nejmenší dostupná kapacita. Nahradit větším můžete vždycky, SCSI se ještě pár let dělat bude, ale...
Pokud začínáte, nestálo by za úvahu použít nějaké modernější a relativně levné železo? Bude to míň žrát, při srovnatelném výkonu.
Ćtyři jádra Netburst na 3 GHz? Co takhle místo toho nějaké aktuální C2Q nebo i5 (popř. i7) nebo AMD? Jeden procesor - dual-xeonový hardware obecně stojí hodně peněz a má velkou spotřebu (zbytečně). Nemusíte jít po extrémní frekvenci - o krok levnější procesor je výrazně levnější a může znatelně míň žrát. V dobách C2D/C2Q bych Vám doporučil koupit desku, která podporuje i výkonné procesory, a začít třeba s nějakým C2D 7500 (žere opravdu málo) a když by časem přestal stačit výkon CPU, tak vyměnit procesor za výkonnější. V dnešní době bych ale provedl spíš něco podobného s i5 nebo i7 - tahle platforma umí zas dvakrát nebo kolikrát víc RAMky. Za rozumné peníze (Kč/GB) se dá pořídit tuším 16 GB non-ecc unbuffered, za trochu horší peníze až 32 GB ECC registered (musí to podporovat procesor).
Pokud potřebujete rychlý přístup na disk kvůli databázi, nešlo by to pro začátek nahnat nehorázně velkou RAMkou? Jasně, při trvalém toku IOps to nejde - to by se asi ukázalo v praxi. Na základní redundanci pod Linuxem stačí dvě Barracudy o minimální kapacitě (dneska tuším 250GB) v softwarovém mirroru. Co do průchodnosti random IOps při zápisu se mirror chová líp než RAID 5 nebo 6 (při stejných discích).
1U osobně nemám moc rád - malé hlučné ventilátory, LP chladič - ale pokud je to výhodné kvůli hostingu, tak se třeba nedá nic dělat. Do 1U budete potřebovat nějakou entry-level serverovou desku (s DIMMy podélně). Něco by se dalo vybrat třeba u SuperMicra, ještě mě napadá Tyan nebo Gigabyte.
Nevím jak ECC Registered v "klasických desktopových" deskách s LGA1156, snad poradí jiní, nebo dodavatel...
Víte z hlavy o nějaké distribuci, která jde pohodlným způsobem nainstalovat na Itaniu? Nikdy jsem po tom nepátral...Mno z těch rozumnějších distribucí určitě na Itanium půjde nainstalovat Debian, z těch placených by ia64 měly podporovat RedHat (CentOS ale překvapivě ne; ia64 má CentOS 4, pětka už ne) a SUSE Linux Enterprise. Docela bídná podpora
Tiskni
Sdílej: