Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
Společnost AMD na YouTube představila a oznámila prodej grafické karty Radeon RX 7600. Cena začíná na 269 dolarech.
Podman Desktop dospěl do verze 1.0. Jedná se o grafickou nadstavbu nad nástrojem Podman, jenž umožňuje vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota.
Víte z hlavy o nějaké distribuci, která jde pohodlným způsobem nainstalovat na Itaniu? Nikdy jsem po tom nepátral...
Ty servery jsou podle architektury tak 4-5 let staré. To mají celých 5 let naběháno? Máte je z nějakého spolehlivého zdroje, třeba od svého zaměstnavatele, kde jste se o ně doteď staral a víte, že ještě drží? I pokud je to tak, už bych jim po těch letech nevěřil. Sušené kondíky na boardu i ve zdrojích. Ruce pryč. Pak je tu poměr výkon/spotřeba. Pokud rozjíždíte něco nového, tak Vám asi na spotřebě bude záležet, ne? Ledaže proud "zaplatí někdo jiný"...
Ty 15k cheetahy nejsou 80 GB, ale 73 GB dekadicky (cca 68 GB binárně). SCSI Cheetahy se dělají dodnes, tuším 73GB je nejmenší dostupná kapacita. Nahradit větším můžete vždycky, SCSI se ještě pár let dělat bude, ale...
Pokud začínáte, nestálo by za úvahu použít nějaké modernější a relativně levné železo? Bude to míň žrát, při srovnatelném výkonu.
Ćtyři jádra Netburst na 3 GHz? Co takhle místo toho nějaké aktuální C2Q nebo i5 (popř. i7) nebo AMD? Jeden procesor - dual-xeonový hardware obecně stojí hodně peněz a má velkou spotřebu (zbytečně). Nemusíte jít po extrémní frekvenci - o krok levnější procesor je výrazně levnější a může znatelně míň žrát. V dobách C2D/C2Q bych Vám doporučil koupit desku, která podporuje i výkonné procesory, a začít třeba s nějakým C2D 7500 (žere opravdu málo) a když by časem přestal stačit výkon CPU, tak vyměnit procesor za výkonnější. V dnešní době bych ale provedl spíš něco podobného s i5 nebo i7 - tahle platforma umí zas dvakrát nebo kolikrát víc RAMky. Za rozumné peníze (Kč/GB) se dá pořídit tuším 16 GB non-ecc unbuffered, za trochu horší peníze až 32 GB ECC registered (musí to podporovat procesor).
Pokud potřebujete rychlý přístup na disk kvůli databázi, nešlo by to pro začátek nahnat nehorázně velkou RAMkou? Jasně, při trvalém toku IOps to nejde - to by se asi ukázalo v praxi. Na základní redundanci pod Linuxem stačí dvě Barracudy o minimální kapacitě (dneska tuším 250GB) v softwarovém mirroru. Co do průchodnosti random IOps při zápisu se mirror chová líp než RAID 5 nebo 6 (při stejných discích).
1U osobně nemám moc rád - malé hlučné ventilátory, LP chladič - ale pokud je to výhodné kvůli hostingu, tak se třeba nedá nic dělat. Do 1U budete potřebovat nějakou entry-level serverovou desku (s DIMMy podélně). Něco by se dalo vybrat třeba u SuperMicra, ještě mě napadá Tyan nebo Gigabyte.
Nevím jak ECC Registered v "klasických desktopových" deskách s LGA1156, snad poradí jiní, nebo dodavatel...
Víte z hlavy o nějaké distribuci, která jde pohodlným způsobem nainstalovat na Itaniu? Nikdy jsem po tom nepátral...Mno z těch rozumnějších distribucí určitě na Itanium půjde nainstalovat Debian, z těch placených by ia64 měly podporovat RedHat (CentOS ale překvapivě ne; ia64 má CentOS 4, pětka už ne) a SUSE Linux Enterprise. Docela bídná podpora
Tiskni
Sdílej: