Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
FreeNAS přímo neznám, používám klasický CentOS a linuxový raid-5 nad 5x 1TB disky. Co tě vede použít JBOD? Ochrana proti výpadku disku veškerá žádná, spadne jeden disk a máš po všem (pochopitelně záleží na rozdělení toho jbodu). Radím použít buď 2x 2TB disk v mirroru nebo 3x 1TB v RAID-5. Velikost je stejná a máš ochranu proti výpadku jednoho disku. Vypínat disky (nastavení přes hdparm) to imho bude -- nezkoušel jsem, přece jen dnešní disky mají v nečinnosti kolem 5W.
Nevím, zda-li mám systém konfigurovat s HW RAIDem, nebo použít SW RAID.
Určitě je lepší HW raid, ale ta deska žádný nemá, což by znamenalo dokoupit řadič -- s těmi poloHW řadiči na desktop deskách mám velmi špatné zkušenosti.
Rád bych nějaké out-of-box řešení - nemám čas na laborování.
Chápu. Instalace CentOS + nastavení mdadm (lze naklikat během instalace) + nastavení samby (tři řádky v configu) se do 30 minut vlezou). Naposledy jsem se koukal na OpenFiler a po hodině klikání jsem to vzdal (absolutní nechápačka provázaností jednotlivých nastavené).
Určitě doporučuji linux sw raid místo toho raidu na desce. Kámoš má (měl) na Intel ICH10-R dvě pole. Stripe set (raid0) tam jede stále (no, to je velmi triviální střídání bloků přes disky, na tom není co zkazit), ale s raid-5 měl neustálé problémy (označování disků jako vadné, častá rekonstrukce pole apod.) a to tam provozuje Windows a intelí ovladače. Pak disky přednal do serveru s linuxem na mdadm raid-5 a chrochtá si blahem (původně tedy chtěl koupit SAS/SATA HW řadič, ale vyšlo mu levněji doupit HW pro domácí servřík). Rychlost vyšší a problémy zmizely.
Inu, stal jsem se obětí marketingu.
Stačí si uvědomit, že nejlevnější HW řadič stojí 4-5x víc (začínají od 12 tis. kč), než celá deska.
Díky za tipy. Teď najdu nějakou skříň a jdu na to.
Vřele doporučuji ještě k tomu přidat nějakou UPS. Stačí i nějaká menší, aby se to stihlo v pořádku vypnout.
Pokud jsi chtel out-of-the box, mels vzit NetGear nebo Qnap NAS - jenze uz sis koupil zakladni desku.
K tomuto (QNAP) se také přidávám, ovšem bude to mít pouze jako síťový disk. Což vůbec nevadí, jenže lidé si ovšem začnou časem další funkce, které to už neumí.
Tiskni
Sdílej: