Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dobry den, chtel bych k svemu domacimu linux serveru pripojit nejakou meteostanici (ktera by byla treba na strese), idealne aby sibrala teplotu, vlhkost a treba tlak, skvele by bylo i smer vetru. Otazka: existuje nejaky takovy hw? nebo jsou k dispozici nejaky "free" reseni, neni problem neco sblastlit, manualne na to mam. (zatim mam je cidlo a sbiram telplotu s digitempem)
A otazka druha, bydlim na mensim mestecku a rad bych ty informace propagoval nekam dale do sveta ne jen u sebe na webu, treba pres nejaky weather.com apod, je na to nejaka "centralni" sluzba, aby si to pote mohli otevrit uzivatele v KDE/GNOME appletech apod? Diky.
Nazdar,
v podstatě kterákoliv s těchto stanic http://www.meteosonda.cz/meteosondy-teplomery/meteostanice/ funguje ve spolupráci s Linuxem. Buď si to naprogramiješ sám anebo můžeš použít SW Stribog z http://www.homeweather.net/cs/trial.aspx. Je to primárně určeno pro provoz na routeru, ale vzhledem k tomu, že ten router běží na Linuxu, tak asi není co řešit.
Ahoj,
o meteostanici uvažuju už delší dobu.
Akorát, chtěl jsem si něco takového postavit sám. Zatím to mám jenom v hlavě, ale idea je Arduino + Ethernet Shield, teplotní čidlo, anemometr, vlhkost (prakticky cokoli jde vymyslet).
Stálo by to někde na zahradě, spojení s routerem (Asus WL-500gp) nebo bude přes ethernet kabel, jediný problém je napájení, takže to chci řešit 9V bateriemi + solární články. Opět, na internetu jde vygooglit spousta informací.
Software pro obsluhu a publikaci si napíšu sám.
No a co pouzit POE ? Pokud to bude do nejakych 40 metru a nebude to na 5V , tak by asi stacilo i pasivni, nebo natahnout ty ethernety 2x. Pri aktivnim to jde i dale. Ale je to drazsi. HonzaStálo by to někde na zahradě, spojení s routerem (Asus WL-500gp) nebo bude přes ethernet kabel, jediný problém je napájení, takže to chci řešit 9V bateriemi + solární články.
Arduino chce ideálně 5.5V a nevím kolik žere ten ethernet shield, POE by bylo super, ale spíš to vidím na ty baterky + solarni panel.
Napájení je pro mě momentálně největší problém, moc o tom nevím, takže to bude chtít hodně samostudia.
No bylo by to úplně nejjednodušší, to jo, na vytápění jsem taky myslel, ale chtěl jsem ho oželit výměnou za solár.
Zimní nebo zamračené období jsem chtěl řešit výměnami baterií, ale dlouhodobě je to dost na nic, to jo.
Když venku půjde jenom 12V, tak by to šlo, ale chce to promyslet jak to zabezpečit, jednak samotné zařízení a domácí el. rozvod a taky třeba naše psisko, ho to bude extrémně zajímat, byť bude kabel pod zemí…
To nepůjde :) O tu stanici samotnou strach nemám, spíš o kabel, ten náš blboun se ho bude snažit vyhrabat…
Btw, to napájení nakonec asi půjde přes POE, tahle věcička (http://www.dlink.com/products/?pid=368) mě nadchla.
Už tu nebudu spamovat a ublognu si o tom, informací už mám nasbíraných hromady :)
Jo neco takoveho, jen to zrejme budu stavet na Ethernutu.
Ty meteostanice jsou docela drahe, cekal jsem to kapanek levnejsi, ale co delat no.
Takze jsem jeste nasel tuhle stanici, ktera se mi celkem zamlouva, provedeni vypada dobre, umi to SNMP/TELNET/HTTP.
Tiskni
Sdílej: