V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Dobry den, chtel bych k svemu domacimu linux serveru pripojit nejakou meteostanici (ktera by byla treba na strese), idealne aby sibrala teplotu, vlhkost a treba tlak, skvele by bylo i smer vetru. Otazka: existuje nejaky takovy hw? nebo jsou k dispozici nejaky "free" reseni, neni problem neco sblastlit, manualne na to mam. (zatim mam je cidlo a sbiram telplotu s digitempem)
A otazka druha, bydlim na mensim mestecku a rad bych ty informace propagoval nekam dale do sveta ne jen u sebe na webu, treba pres nejaky weather.com apod, je na to nejaka "centralni" sluzba, aby si to pote mohli otevrit uzivatele v KDE/GNOME appletech apod? Diky.
Nazdar,
v podstatě kterákoliv s těchto stanic http://www.meteosonda.cz/meteosondy-teplomery/meteostanice/ funguje ve spolupráci s Linuxem. Buď si to naprogramiješ sám anebo můžeš použít SW Stribog z http://www.homeweather.net/cs/trial.aspx. Je to primárně určeno pro provoz na routeru, ale vzhledem k tomu, že ten router běží na Linuxu, tak asi není co řešit.
Ahoj,
o meteostanici uvažuju už delší dobu.
Akorát, chtěl jsem si něco takového postavit sám. Zatím to mám jenom v hlavě, ale idea je Arduino + Ethernet Shield, teplotní čidlo, anemometr, vlhkost (prakticky cokoli jde vymyslet).
Stálo by to někde na zahradě, spojení s routerem (Asus WL-500gp) nebo bude přes ethernet kabel, jediný problém je napájení, takže to chci řešit 9V bateriemi + solární články. Opět, na internetu jde vygooglit spousta informací.
Software pro obsluhu a publikaci si napíšu sám.
No a co pouzit POE ? Pokud to bude do nejakych 40 metru a nebude to na 5V , tak by asi stacilo i pasivni, nebo natahnout ty ethernety 2x. Pri aktivnim to jde i dale. Ale je to drazsi. HonzaStálo by to někde na zahradě, spojení s routerem (Asus WL-500gp) nebo bude přes ethernet kabel, jediný problém je napájení, takže to chci řešit 9V bateriemi + solární články.
Arduino chce ideálně 5.5V a nevím kolik žere ten ethernet shield, POE by bylo super, ale spíš to vidím na ty baterky + solarni panel.
Napájení je pro mě momentálně největší problém, moc o tom nevím, takže to bude chtít hodně samostudia.
No bylo by to úplně nejjednodušší, to jo, na vytápění jsem taky myslel, ale chtěl jsem ho oželit výměnou za solár.
Zimní nebo zamračené období jsem chtěl řešit výměnami baterií, ale dlouhodobě je to dost na nic, to jo.
Když venku půjde jenom 12V, tak by to šlo, ale chce to promyslet jak to zabezpečit, jednak samotné zařízení a domácí el. rozvod a taky třeba naše psisko, ho to bude extrémně zajímat, byť bude kabel pod zemí…
To nepůjde :) O tu stanici samotnou strach nemám, spíš o kabel, ten náš blboun se ho bude snažit vyhrabat…
Btw, to napájení nakonec asi půjde přes POE, tahle věcička (http://www.dlink.com/products/?pid=368) mě nadchla.
Už tu nebudu spamovat a ublognu si o tom, informací už mám nasbíraných hromady :)
Jo neco takoveho, jen to zrejme budu stavet na Ethernutu.
Ty meteostanice jsou docela drahe, cekal jsem to kapanek levnejsi, ale co delat no.
Takze jsem jeste nasel tuhle stanici, ktera se mi celkem zamlouva, provedeni vypada dobre, umi to SNMP/TELNET/HTTP.
Tiskni
Sdílej: