Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
Takže třeba:
základní deska: Gigabyte 880GM-UD2H
CPU: AMD Athlon II X3 445
RAM: DDR3 2048MB 1333MHz TRANSCEND CL9 JetRam
šlo by to tak?
+ HDD a časem nějakou lepší grafiku.
Nepisete jaky OS a dalsi podrobnosti.
Ubuntu 10.04 provozuji v nekolika exemplarich jako virtualni stroje s 512 MB pridelene RAM k plne spokojenosti.
Opravdu zalezi nac PC vyuzivate. Nekdo treba ma ve Firefoxu otevrenych nekolik desitek panelu a to uz zacina byt 1 GB RAM taky zalostne malo.
Gnome a KDE4 by vyzadovaly tak kolem 1GB RAM.
Tož tak ale... Závisí to na stylu používání. Já jsem se na Archu s KDE4 zřídka dostal nad 400MB obsazené paměti (vypnutý Nepomuk, vyhledávání, kompozitní desktop a další (pro mě) zbytečnosti) -- to jsem musel mít déle spuštěný webový prohlížeč nebo dělat harakiri s fotkama.
Ale upgrade bych pro pohodlné používání rozhodně doporučil. 1 GB paměti IMHO dnes většinou dostačuje, pokud člověk nedělá nic moc náročného.
Tiskni Sdílej: