Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
přesně tak doporučím mrknout např po Audigy2 na aukru, které mají HW mixing na 48khz a jsou velmi levné ikdyž o audiofilii se neda mluvit( za předpokladu, že váš audio řetězec je cenově řádově desítky tisíc a nebo máte hi-end sluchátka).
Mám osobně odzkoušenou notebookovou audigy2 zs pcmcia s hw mixovanim a vše fungovalo jak má
50 je na poradnou zvukovku sakra malo..myslim ze bohuzel v te cenove kategorii nic moc nebude. Mozna nejake drazsi m-audio ci audiotrak ale bohuzel nevim jak je to s driverama pro linux. ono co se tyce tech audiofilskych veci tak tam se to pousti v bit perfect a bez resamplingu takze tam je vicemene nejaky hw mixer na skodu nez k uzitku. Tam totiz malo kdo chce nejakej necelociselnej resampling audio signalu a mixing pomoci DSP. Ono i u te audigy2 zs je poznat kdyz si to zresampluju pres PC na 48khz pomoci nejakeho dobreho algoritmu .. Ze je zvuk lepsi nez kdyz to dela DSP v audigy (subjektivne na sluchatkach koss porta pro)
tohle u mě neni poradna zvukovka :) to vypada jako vzhledova imitace na Esi Juli@
m-audio a audiotrak jsem zminil z toho duvodu ze je to jakasi lidmi overena znacka.. nebo alespon byla :)
ono u tech cina veci z ebay ikdyz jsou osazene vicemene kvalitnim materialem tak bych se bal celkoveho navrhu a PCB ktera toho muze pokazit vic nez se zda..je to docela věda a moc neverim tomu ze si clovek nejak moc polepsi kartou za 50 dolacu ( pred tim jsem myslel eura). Nejakou dobu jsem se o tu problematiku zajimal a navrhl si i nejakou jednoduchou USB zvukovku se sluchatkacem, mel rozdelanou koncepci lepsi zvukove externi karty pres SPDIF ale je to fakt ducharina a nakladny na vyvoj vysoke tak mi jen lezi veci v supleti..navic to cloveka nidky neuzivi tak radej fusuju do jineho segmentu elektra.. v čr existujou lidi (elita z hifislovanet,audiweb) co se tímhle zabívaj a maj ty zvukovky (nebo už spíše DAC pro poslech) dotažené k dokonalosti jako například HS-DAC..
kazdpoadne pokud budes mit moznost zmerit parametry te zvukovy tak se rad poucim.. treba to nebudou jen vyhozene penize jak si osobne myslim :)
jo jasne to beru :) tyhle jsem zminoval z toho duvodu jak jsem tvrdil ze do 50 ecek kvalitni zvukovku nesezene.. pricemz mez pro pojem kvalitni mam vlivem audiofilskych kamaradu posazenou asi hodne vysoko :D
Tiskni
Sdílej: