Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Ma vse co potrebujete a snadno vse zprovoznite.
Taky zalezi kolik za to chcete dat.
Ja pouzivam jako radio ALIX 2D2 (mam ho jako domaci server). A pouzivam tudle USB zvukovku a funguje to perfektne.
Kdybych nemel toho alixe, tak bych to radio postavil na RouterStation, protoze je mnohem levnejsi (linux tam je taky - OpenWrt).
o tom routerstationu jsem premyslel a vypada to ze do nej pujdu-vyhoda je predinstalovany openWRT, ktery podporuje zvukovky do USB. Narozdil od routerOS v RB a je levnejsi. Ted resim nejaky kompletni system neco jako http://mightyohm.com/blog/2008/10/building-a-wifi-radio-part-1-introduction/ kde je komplet popis
. Tak aby mi to umoznovalo vsechny operace tzn pridavat ubirat radia spravovat playlist.V tom clanku je to resene hw tlacitky ja bych spise preferoval nejake webove klikatko pomoci php. No uvidime. Musim spocitat naklady jestli to ma vubec smysl se do takove akce poustet a nebo koupit hotove reseni.Tiskni Sdílej: