Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Zdravím,
plánuji si koupit 2x 4GB SO-DIMM paměti do notebooku (ano, základka i BIOS umí max. 8GB) a zjistil jsem, že Thinkpad T500 sežere maximálně PC-8500, což je předpokládám 1066MHz CL7 paměť. Podstatně (cenově) výhodnější je ale koupit PC-10600 (1333MHz, CL9) paměť, takže jsem pátral po webu, zda se rychlejší modul umí přepnout do pomalejšího režimu a jak efektivně to dovede. Našel jsem, že s frekvencí 1066MHz by problém být neměl, ale že některé moduly se přenou "jen" do CL8.
Na wikipedii jsem toho moc smysluplného nenašel, snad kromě vzorce, podle kterého bych měl s CL8 při 1066MHz větší odezvu paměti.
Proto bych (od někoho zasvědceného) rád věděl, zda např. spotřeba bude v takovém režimu větší a jaké (ne)výhody s tím souvisejí.
Docela jsem se divil, že cenový rozdíl mezi Transcend PC-10600 (~900Kč) a Kingston PC-8500 (~1200Kč) není až tak zanedbatelný.
Díky.
Díky, původně jsem chtěl nakupovat na dobírku, ale asi tedy zaskočím za lokálním prodejcem a vyzkouším moduly na prodejně. Vracet zase zboží zpět dodavateli na vlastní náklady se mi nechce.
Už jsem to zažil s pevným diskem - 3x jsem ho posílal zpět, pak se mi podařilo dostat zpět původní cenu.
Tiskni
Sdílej: