Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
Řešení dotazu:
Btw, zde je videoNo, kde?
Škoda, že tam není nikde napsáno, při jaké intenzitě záření se začnou tečky objevovat v povšimnutelné koncentraciIMHO stačí jedna dobře mířená γ-částice, která se zachytí aby měla dost síla na to aby ovlivnila jednu foto-buňku, ne? Samozřejmě při větší koncentraci také roste pravděpodobnost, že projde veškerým materiálem a že se chytne.
Myslíš jako že ta střecha byla teplá jo?Jestli je ta střecha z plechu, asfaltu a nebo i blbé keramické pálené tašky a celý den na ni peče slunce tak docela určitě. To lze měřit po setmění i rukou.
tak je tmaJen tak čistě pro zajímavost: V teoretické fyzice žádný pojem jako tma nebo ticho ani vůbec neexistuje. Existuje jen práh citlivosti (S/N – třeba v dB) a síla vysílaného signálu. Tma a ticho je jen vjemový práh, který už není schopný člověk vnímat. V reálném světě nic takového neexistuje už tuplem (furt tu bude nějaké vesmírné pozadí záření nebo různá umělá vysílání o člověkem-nevnímatelných vlnových délkách).
To je klasický digitální šum, který sice může způsobovat i radiace, ale její hlavní příčinou je teplota.Nemusí to být ani přímo samotná teplota, ale klidně i jen nějaké zbytkové světlo (kolem nás jsou ho v noci tuny), IR, UV nebo i jiné tepelné záření (a nebo i jiný typ jevu). Též mám na notebooku takové VGA šumítko (čti Webcam SuperCrystal HD Extra) a neměl jsem jednou večer tak co dělat, tak jsem z toho prvně dostal stream, udělal si sumační plochu (podobně jako expoziční deska) a nakonec jsem to ještě nechal všechno průměrovat abych z toho odstranil náhodnou složku (náhodný bílý či jinak tvarovaný šum, způsobený právě nějakým tím teplotním rozdílem nebo bůh ví čím) a po delší době expozice ve tmě se zdálo, že z toho skutečně začali vyskakovat nějaké tvary.
Čekal jsem, kdy se tady objevíš
Jen tak ze zajímavosti jsem, na základě tohoto dotazu, zkusil vyexponovat tmu (zakrytý objektiv), Canon 50D, ISO 3200 a 30s. Výsledek je uložen na mém serveru. Dvakrát tentýž snímek, original a posunutý +4EV (v RAW editoru). Je to bez jakéhokoliv odšumování jak ve foťáku, tak v editoru. V podstatě každý pixel si vymyslel nějakou hodnotu.
Také tam převládá červená a jsou tam jasné patrné vodorovné intezivnější pruhy (což se ale dá očekávat).
Čekal jsem, kdy se tady objevíšA po mě chceš konkrétně co? Abych ti určil šumový profil a nebo na základě tepelných proudů vydávaných z plošňáku foťáku nákresy toho foťáku? Sorry, ale to je druh černé magie, který je dostupný až od úrovně mistr nebo velmistr (budeme-li se držet stupnice úrovně čarování podle Might & Magic) a který jde zcela mimo mě.
No, podle mě si ionizující záření nevybírá jenom „červené“ pixely
+1
Ta červená složka tam nepochybně je a ta mi osobně přijde mnohem záhadnější než celý šum.Ta červená složka tam nepochybněA, tak zase omyl. Ne červená, ale oranžová. Není třeba po levé straně té kamery někde (a nebo třeba i někde u switche) oranžová blikající LEDka? To by záhadu docela dobře vysvětlovalo.
Večer pod lampouna STV2. Tohle davové šílenství už mě docela obtěžuje.
Tiskni
Sdílej: