Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Kratke vypdky spojeni muze mit na svedomi spatne nastaveny Spanning Tree Protocol. Pokud se pripoji/odpoji root bridge, dojde k prepocitani. Root bridge je volen podle nejnizsiho bridge Id. Takze teoreticky: mate v siti prepinac s nesmyslne vysokym Id Treba jse to zdedili po nekom, kdo vedel proc to dela. Nekdo ma nejaky virtualizovany stroj ve svem desktopu. Ten stroj je pripojen pres software bridge. Z nejakeho duvodu si u toho povolil STP/RSTP. Ma nizsi id. Kdyz si zapne desktop, dojde k prepocitani SPT (po dobu prepoctu muze byt vypadek). Kdyz desktop vypne, zase prepocitava. Uznavam ze popsany scenar neni moc pravdepodobny, ale uplne vylouceny take ne.
MarekMěl bys vědět, jaké aplikace tam žijou a jak komunikují. Zpravidla tcp když se sestavuje, má nějaký dst-port a src-port, po přerušení spojení a opětovném navázání se aspoň jedna strana měnívá.
Vliv na sestavení spojení mohou mít všechny prvky po cestě. Moje zkušenost je taková, že ping mi vlivem změny v přenosové trase občas vypadne, ssh přežije o dost víc. Tj. ssh přežije hupnutí STP, odpojení eth kabelu apod.
Teoreticky by šlo třeba si posílat udp z obou konců proti sobě, pokud nějaké nedorazí, bude někde úzké hrdlo/něco ošklivého po cestě.
Tiskni
Sdílej: