Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Řešení dotazu:
NTB HP rady DV6 mam prakticky kontinualne zapnuty uz cca od rijna lonskeho roku (mozna tak tyden v souctu byl vypnuty) a vubec se netvari ze by mu vadily i soucasne teploty v mistnosti kam pere slunko a casto je tam i 35 C. A to se obcas sekne nejaky muj ubastleny skript a vytizi jedno jadro na 100%, ventilator jen zvedne otacky a NTB vesele vali dal jakoby se nechumelilo. Chladici ventilator mam v Setupu zapnuty aby bezel kontinualne. Ono to ve finale rusi min nez neustale zapinani a vypinani. Krom toho to prodluzuje zivotnost HW neb nedochazi k neustalemu ohrivani a ochlazovani jak se to deje pokud je ventilator spinany podle teploty.
Samozrejme je treba udrzovat chladici otvory v cistote to je bez debat.
Přesně tak, také mám podložku a pokles teploty je znatelný. U notebooků obvykle rozvádějí teplotu i po spodním krytu, takže podložka má smysl.
Podlozka je nesmysl a vyhozene mince.
Pokud mate notebook na stole tak podlozte jeho zadni cast nejakym hranolem. Dobra vec je stojanek ke kreslu ktery necha spodni stenu notebooku zcela volnou.
Co to mate za kram, kdyz se prehriva a vubec co povazujete za prehrivani. Neznam veci jako je prehrivani notebooku a to ani u levnych modelu.
Obcas lidi pisou ze se jim notebook prehreje a vypne se na tento nasledek .... neznam jedineho ze by se mu to stavalo takze to povazuji za smyslene.
Obcas lidi pisou ze se jim notebook prehreje a vypne se na tento nasledek .... neznam jedineho ze by se mu to stavalo takze to povazuji za smyslene.
ThinkPad R500 s CPU C2D T9900 a 8GB RAM. Stačí spustit implementaci trochu většího projektu pro FPGA, a notebook to zaručeně neustojí. Po čtvrt hodině 100% vytížení obou jader a permanentním využití ~7GB RAM překročí teplota 105°C a notebook se vypne.
Pravda, tady je chyba v Linuxu a ne v notebooku, protože narozdíl od Windows funguje špatně automatická regulace otáček ventilátoru. V Linuxu otáčky nikdy nepřekročí ~3500rpm, ve Windows se dostanou občas až na ~4500rpm. Když v Linuxu nastavím ručně maximální otáčky (echo level full-speed > /proc/acpi/ibm/fan), běží ventilátor na ~4500rpm jako ve Windows a syntéza, mapování a p&r FPGA doběhne po svých několika hodinách zdárně do konce bez vypnutí.
podlozit notebook velkou detskou knihou s tvrdejma deskama a je to v cajku :) overeno praxi
Tiskni
Sdílej: