Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
ale treba hesla ulozena ve FF? Sice jsme mel hlavni heslo, ale nevim jak moc je to odolne proti prolomeni...Moc ne. Našel jsem utilitu, co má ve screenshotu rychlost lámání master hesel asi 150000 hesel za sekundu. Pak jsem našel i novější linuxovou verzi na http://code.google.com/p/rainbowsandpwnies/wiki/FiremasterLinux kde je nejspíš v plánu podpora CUDA, OpenCL a rainbow tables, takže možná z těch 150 tisíc/sec bude tak 15 až 150 milionů/sec na běžném hardware. Pokud to heslo bylo dlouhé a silné (nic ve slovníku, malá i velká písmena a číslice a délka aspoň tak 12 až 15 znaků) tak bych se ani tohohle bruteforce moc nebál. Pokud bylo kratší a slabší tak možná jo. U truecryptu je to řádově jedno nebo několik málo hesel za sekundu, tam je odolnost proti lámání hesla poněkud vyšší.
Ted zvazuju dat si /home na zvlastni oddil a cely ho sifrovat - treba LUKSem...Doporučuju šifrovat rovnou celý disk (takže nešifrovaný zůstává pak jen /boot kde je kernel a initrd), některé aplikace mohou zapisovat mimo /home (např. do /tmp si ukládat rozpracované dokumenty a maily) a citlivá data mohou být i ve /var/log (logy), /etc (hesla uživatelů, byť zahashovaná, případně hesla k wifi, privátní klíč sshd, atd ...), případně i jinde (/root, ...)
Jinak diky za ten typ s magnety v starych discich - nevedel jsem, ze tam jsou tak silne magnety.
Tiskni
Sdílej: