O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
[petr@nt /proc/acpi/battery/BAT0]$ cat info present: yes design capacity: 4400 mAh last full capacity: 1095 mAh battery technology: rechargeable design voltage: 10800 mV design capacity warning: 200 mAh design capacity low: 100 mAh cycle count: 0 capacity granularity 1: 100 mAh capacity granularity 2: 100 mAh model number: Primary serial number: 01628 2009/03/27 battery type: LIon OEM info: Hewlett-Packard [petr@nt /proc/acpi/battery/BAT0]$Takže moje už má čtvrtinovou kapacitu - vydrží asi 20 minut
Pokles kapacity bych pochopil, že to dojde k závěru a ta baterie nevydrží ani 20 vteřin. Jenže mě před tímdle problémeme vydržela ještě 2 hoďky v pohodě. Teďkon jakmile to odpojím ze sítě tak se mi hnedka notes vypne jako kdyby tam baterka nebyla.
Podle výpisu acpi -b mi to ukazuje toto : Battery 0: Full, 0%, design capacity 1302 mAhJá nechápu co tu každý blbne se skrácenou zárukou na baterku. Na baterku je normální 2 roky záruka jako na každé zboží pokud ho kupuje fyzická osoba!Vsechny notebooky ktere mi prosli rukama, tak ve vsech bylo v zarucaku napsano ze na notebook je zaruka 2 roky, na akumulator 6 mesicu.
HP - notebooky Upozornění: Baterie notebooku je spotřební materiál a má životnost minimálně 6 měsíců. Případná reklamace ztráty nebo poklesu kapacity po této době může být zamítnuta z důvodu překročení životnosti produktu.Toto jsem vůbec netušil. A třeba u T.S. Bohemia jsem ohledně akumulátorů žádný upozornění nenašel. Je to dost zvláštní, přece baterie dělá notebook notebookem, tedy přenositelnost a použití bez sítě. Nedovedu si představit, kdyby to takhle bylo u mobilů, kdy bych během půl roku měl z mobilu pevnou linku.
Tiskni
Sdílej: