Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Dobrý den,
jak již název napovídá rád bych si vyrobil jednoduchý dvoutlačítkový ovládač (ve smyslu mini keyboard), kde by byly samozřejmě jen 2 tlačítka. Připojen by mohl být přes rs232 či lépe přes rs-422 který téměř nevyužívám.
Můžete mě odkázat na nějaké stránky zabývajicí se tímto? V podstatě nevím jak tyto porty fungují, ale předpokládám, že by mělo jít zařídit, že když se tam vytvoří tunule mezi určitými piny, že daemon v systému linux kontrolujicí stavy by toto mohl rozeznat a při změně poslat instrukce dále do systému, kde pomoci vytvořeného programu bych tlačítka přiřadil k již existujicím klávesám klávesnice.
ir přijímač do rs232 mám funkční, starou myšku rs232 bych taky našel a přemýšlel jsem o jejím využití, ale zajímá mě to čistě bez použití hotových produktů. jinak jsem se zmýlil, nemyslel jsem rs422 ale LPT port.
Chci si sestavit mikro klávesnici s dvěma tlačítky, které si pak namapuju na existujicí.
Tiskni
Sdílej: