Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
* ake CPU pre plynule hranie? * aku grafiku, kolko VRAM a ktoru radu? * oplati sa investovat do SSD namiesto HDD? * kolko RAM ? 4,8 alebo koli Jave radsej 16GB?Tym plynulo myslim naozaj aby som necakal - mam momentalne AMD X2 2,5Ghz, 2GB RAM a nVidia GT 240 1GB a trha to. Tento stroj posuniem inde a chcem si kupit novy. Vdaka.
Upřímně se přiznám, že představa ďábelského stroje s SSD diskem a 16 GB RAM jen kvůli hraní Minecraftu mě lehce rozesmála (BTW zrovna u her se SSD disk vyplatí asi zdaleka nejméně), ale k věci. Minecraft jsem viděl bez problémů běhat na i5-2510 s HD3000 a tuším 6 GB RAM. Co si vzpomínám, můj mírně obstarožní C2D T9550/nV9800M/4 GB RAM s ním taky neměl problém.
Minecraftu prý zdaleka nejvíc pomůže Java 7, na Oracle Javě údajně taky běhá o něco lépe než na OpenJRE. Řekl bych, že jakýkoliv počítač dnešních parametrů si s ním bez potíží poradí.
CPU - Intel Core i5 750
GPU - NVIDIA GeForce GTX460 1GB
MEM - Corsair 32GB DDR3 1600
SSD - Adata S510 6Gb/s
Na tom ho provozuju ve fullhd a jde to krásně. (Ubuntu 12.04 v gnome-shell a nvidiácké ovladače)
videl bych to na chybu nekde jinde. Takova sestava to musi pomalu utahnout i na fullhd rozliseni (aspon co se tyce windows).Som dnes nainstaloval na iny disk Windows 7 Pro v skusobnom rezime aj s ovladacmi a je to tak - ide to plynule na full HD - cim to moze byt ze v Linuxe (Ubuntu) to trha?
Tiskni
Sdílej: