Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
17: 0 0 0 0 IO-APIC-fasteoi eth1Projevuje se to tak, že třeba mii-tool mi poví, že linka je up a kabel je připojen, ae v
ip linkje nápis NO-CARRIER a síť nefunguje. Síťovka 8139too se chovala trochu jinak, u ní volba "noapic" způsobí, že síť občasně funguje a pak zase ne. Ty dvě další síťovky jsou odlišný Realtek a Intel e1000. Nápady, co s tím?
Řešení dotazu:
lspci -v: http://pastebin.com/XCh42ute
dmesg: http://pastebin.com/MqueLpx2
kernel .config: http://pastebin.com/nZajd4ha
cx23885_wakeup: 5 buffers handled (should be 1)Tohle někdo značně podělal.
pci=noacpiby melo fungovat vcetce SMP
pci=noacpi noapic nolapic
acpi=ht
Skúšal si parametre jadra irqpoll
, irqfixup
.
Link.
Prikladám ešte nejaké zdroje ohľadom irq.
Link 1 Link 2 Link 3irqpoll
alebo irqfixup
. Nicomu to nikdy nepomohlo. Existuje niekto s pozitivnou skusenostou s tymito optionami?
Integrovaná e1000e funguje... pro zajímavost, jaký dostala interrupt?Ta má interrupt 41, nesdílený. Ta e1000 v PCI má interrupt 17, taktéž nesdílený.
Proč máte v bootloaderu pci=nomsi?Byl to jen jeden z mnoha marných pokusů.
Je zajímavé, že když zakážete ACPI, tak přestane fungovat SMP - to by znamenalo, že BIOS (nebo co to ta deska má) neposkytuje starodávné MPS API.Takhle to u moderních základek bohužel je
Pak by měla chodit klidně v konfiguraci 'noapic lapic' (s povoleným MSI). Totiž local APIC na každém CPU jádře lze použít jako "schránku příjemce" pro MSI i v případě, že zakážete použít IO/APIC v "south bridgi". Sám jsem takovou věc jednou provozoval s nějakými realteky RTL8168 (driver umí MSI).Ještě to zkusím, ale mám pocit, že noapic nic moc nezměnilo. Mimochodem, s nolapic systém ani nenabootoval.
Hmm... a nešlo by použít přídavnou e1000e do slotu PCI-e ?Problémy s přerušeními vykazuje už i moje PCIe satelitní karta, *někdy* se něco pokazí a chodí tak 1 přerušení z 4-5. Aspoň podle toho nadává ovladač.
acpi_apic_instance
- mal by zmeniť použitú tabuľkupci - nastavenia subsystemov
Tiskni
Sdílej: