Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Řešení dotazu:
Ideálně je 1920×1200.
Ne. Ideální je reasonable resolution — třeba 2560×1600.
Jsi si jistý, že chceš NTB numerickou klávesnici (bo poslední opravdovou numerickou klávesnici jsem měl na NTB 486DX a pak jsem ji viděl na NTB 20"… i když o zbraně 17" se opravdu nezajímám…)
Na tohle jsem časem změnil názor: na takovém pádle je místa dost, tak proč ho nevyužít? Numerickou klávesnici jako takovou sice nepoužívám, ale s vypnutým NumLockem jsou to neretardované šipky a vůbec klávesy pro ovládání kurzoru.
¡¡¡Jen ne chiclet klávesnici!!!
A to jako proč? Ploché klávesy existují i u neostrůvkových klávesnic a naopak existují ostrůvkové klávesnice s profilovanými klávesami. Jediná objektivní nevýhoda ostrůvkových klávesnic je, že bordel mezi klávesami je vidět.
Jedině SSD.
Cena/kapacita je stále na mizerné úrovni a na hlavním stroji je pro mě míň než 120 GiB místa nereálných, pak se takové SSD podepíše na ceně.
Ideální dosažitelné rozlišení je 1920×1200, lepší?
Slovo "ideální" tam nemá co dělat. Jednak záleží na DPI, jednak existuje právě "retina" od Apple nebo do některých thinkpadů šlo dostat 15" displej s rozlišením 2048×1536.
Na 15.x" pokud je numpad tak je to, podle mě katastrofa, protože na tom nelze psát (nebo se asi lze naučit psát je na tom). na 17" jsem to zkoušel snad jen jednou nebo dvakrát (jak jsem psal o zbraně se nezajímám), prostě je to furt „cosi“ co ovlivňuje i hlavní klávesnici, takže osobně mám raději, když základní klávesnice má ± standardní rozložení a netrpí nedostatkem místa zapříčiněné zúženým nupad-em a pokud má klávesnice numpad s FN, tak je to obvykle pohodlnější, než při psaní čtverky či sedmičky stisknou enter.
Výrobci klávesnice kriplí bez ohledu na přítomnost numerického bloku. Numerický blok je ale přiblížením se k 96klávesovému rozložení, což je naopak nezkriplené. Prakticky jediná relevantní připomínka, totiž že se člověk při psaní dostává mimo osu displeje, nezazněla.
chiclet klávesnice se bohužel mimo jiné vyznačují i vnitřní konstrukcí a ještě ani na jedné, co mi prošla rukama, nebylo možné psát bez vynechávání či různých problémů při nepřesném stisku, či kombinací kláves (při rychlém psaní).
To nijak nesouvisí s tím, zda je klávesnice ostrůvková, či nikoliv. Huš s tím FUD.
Nevím, vystačím si s 128GB naprosto v pohodě (mám 256GB v dual boot-u), a na cenu v tomto případě doslova kašlu, protože navýšení je malé, ale výkon radikálně jiný, a pak na něco čekat čtvrt hodiny nebo 2 minuty je fakt rozdíl a zaplatí se to za první měsíc. A kdyby náhodou, tak jedno-terový disk na USB3 má slušnou rychlost a dostupnou cenu.
256GB SSD stojí trojnásobek ceny HDD a v případě laptopu kolem 20k asi pětinu jeho ceny. To není zanedbatelné. Pokud bych navíc SSD opravdu dokázal využít, přišla by nutně na řadu diskuse o spolehlivosti. Chápu, že někomu jako bibri se vyplatí zrušit několik SSD ročně, ale mně ne.
Ohledně dispalay-e je to slovíčkaření, to že něco existuje neznamená, že je to dosažitelné a pokud se bavíme o NTB 15-17" tak je DPI více méně jasné.
Ergo WUXGA není ideální.
A nemůžu si pomoct, klávesnice s num-padem jsou výrazně více „zkriplené“ než ty bez něj - holt někde to místo nahnat musí… a enter je hodně v ohrožení nežádoucího stisku.
V čem?
Prakticky to s tím přímo souvisí, klávesnice je konstruována jinak a tato její konstrukce způsobuje zmiňované problémy.
Co je na ní děláno jinak? Konkrétně prosím.
To je klišé, první SSD mám 16GB neustále plný a donedávna několik let intenzivně používaný, v NTB tu 256MB už přes rok, v pracovních stanicích DELL se to už taky bez něj nedodává, a na rozdíl od běžných disků, pokud vím, ještě žádná reklamačka.
Kdybych neznal člověka, který několik SSD ročně zabije, možná bych tomu i věřil. Pro mě by to takovou roli nehrálo, ale...
…to snad ano, vždyť se jedná o výkon a pokud kompilace se zkrátí na polovinu, start rozežranějších aplikací jde z minut do sekund - to snad dokáže využít každý, kdo si to zkusí. Takovou věc snad lze napsat jen bez praktické zkušenosti - sorry, ale tak velký údiv to ve mně vzbudilo.
...zkusil jsem a zase tak mě to nevzalo. V mém případě je úzkým hrdlem procesor (AMD E-350) a nevadí mi to tak moc, abych sháněl něco lepšího.
Pro mě a má vývojová prostředí je a dál otázku display už tiše ignoruji…
Takže vyšší rozlišení by bylo kontraproduktivní? (Netvrdím, že nebylo, spousta dnešních aplikací je napikaču, bo nepodporuje škálování GUI.)
Chiclet - no změna konstrukce je patrná už ze vzhledu, ale k problému: pravděpodobně nejčastější problém je to, že je řešená podobně jako membránová, přičemž vlastní tlačítko je jen „položeno“ a umožňuje stisk tlačítka dále od středu, kde pak při stisku na okraji, nedojde k propojení, protože se klávesa „kříží“ (opře se rohem, ale nedostatečně spojem) podobně jako některé dálkové ovladače, stejně tak při stisku kombinací kláves dochází k přenesení směry síly, a dojde k rozpojení těsně před stiskem další kombinační klávesy.
WTF? Je tam obvykle v principu úplně stejný scissor switch jako u neostrůvkových klávesnic.
Klávesnice s numpad-em na 15.x NTB - „V čem?“: prostě je shrinknutá, stačí se podívat (nebo lépe, vyzkoušet) třeba na více méně normální layout a na layout-u s numpad-em, a zde je to oblast kolem šipek a enter-u a zrovna tady i pozor na 4 a 7 ať to není enter…
Takže jediné, oč běží, je menší Shift a Enter? OMFG! Ten thinkpad edge má zase dojebané šipky (a to bych vůbec nezmiňoval, že nová generace má, pokud si dobře vzpomínám, stejné klávesnice u 12" i 15" modelů); menší Enter není pravidlem (Apple Aluminium má stejně malý ISO Enter jako Aluminium Mini; naopak tátův travelmate má velice široký ISO Enter — skoro jako big-ass — a to jde o laptop s numerickou klávesnicí) a menší Shift můžu mít i bez numerického bloku — právě vzhledem k šipkám.
Buď používá nějaké „divné“ SSD, nebo dělé něco, co se nerovná běžnému desktopovému použití (neustále zapisuje maximální rychlostí nějaké malé soubory nepřetržitě 7/24 a má disk neustále z 95 % full), ale i tak několik za rok…, já mám u že několikátý kolem sebe (na pracovních desktopech, výpočetních stanicích, NTB) a stále všechny OK (pokud odejde za 3-4roky - ať jde, ale zatím to žádný neudělal)
Je to balíčkář.
Nevím jak s AMD E-350, ale spolu s Atom-y je to velmi příjemný rozdíl při použití SSD, nejen při výrazně kratším startu NTB, ale samořejmně není ten rozdíl tak patrný, jak třeba ve spojení s např. i5-kou kde je doslova nejdelší fáze zadání hesla (a u DELL-ů ještě teda start Bios-u).
Na desktopu je mi aktuálně start systému/aplikací ukradený, pokud netrvá desítky sekund, a na laptopu totéž, tam uspávám do paměti. Pokud mě něco aspoň trochu štve, jsou to pomalé reakce GUI (XUL/Java, SSD neřeší), pomalejší zpracování fotek (úzké hrdlo je procesor, SSD neřeší) a připojení k síti (SSD opět nic neřeší), příp. přenos dat z externího disku/karty/... (SSD ani tentokrát nic neřeší). Trochu drahá sranda za pět litrů, neníliž pravda?
Tak v podstatě ve finále mi ani tak nevadí, zda bude 17" či 15", spíše aby měl ono vysoké rozlišení, jak se zde zmiňuje.
To máš založeno na zkušenosti? Protože já jsem toho času přešel ze 14" na 15,4" (obé 16:10) a rozdíl v pohodlí byl propastný, ačkoliv rozlišení se moc nelišilo. V případě 16:9 to bude analogické: fyzické rozměry jsou podobné rozměrům 16:10 laptopu s menší úhlopříčkou (jak zmiňuju výš).
Za prvé - ASUS S56CM-XX130H A druhý - MSI GE60 0NC-059CZ
Tyhle herní příšernosti nebrat! Jsou to plasťáky a mají potíže s chlazením (dokonce jsem viděl i kurvítka jako špatně dostupný prachový filtr na chladiči, který se téměř okamžitě ucpal).
Podíval bych se po vyšších řadách jako HP EliteBook, Dell Latitude, Lenovo ThinkPad atp. a vybíral podle recenzí a záruky (nebo dostupnosti náhradních dílů, já si tyhle mašiny opravuju sám).
Tiskni
Sdílej: