Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Snižuje se výkon nových procesorů při přehřátí:
A. dynamickým taktováním frekvence CPU,
B. odpojováním procesorových jader?
Momentálně na anglo-sazských web-stránkách je kolem toho hodně vzájemně se popírajících diskusí.
Nikde k tomu nemohu najít solidní článek (Intel, AMD, RIM ...).
Příspěvek jsem napsal na základě dosti vášnivé diskuse, kdy zastánce teorie snižování frekvence CPU dokazoval u svého laptopu snížení výkonu při nějakém dlouhém kódování filmu. Měl tam pár obrázků závislosti na času, teploty procesoru a frekvence CPU.
Pokud nepodvrhl graficky upravený obrázek, potom skutečně se zahříváním mu klesalo taktování CPU.
Jeden z diskutujících zase prokazoval (podle mne neprůkazně), že u AMD CPU se odpojují procesorová jádra, aby nedošlo k přehřátí CPU.
Něco z wiki.Nebo chceš říct že je chlazení NT dimenzováno tak že když pošlapou všechny komponenty na 100% že ho za nějakou hodinu neusmažíš kdyby fakt vše šlapalo na 100%?Ano, to chci říct. Chlazení musí být dostatečný. Nevím, co mas za notebooky, ja mám třeba 3 roky hp s turionemIIx2 2.7GHz, z toho určitě víc jak polovinu jede 7/24. Je na něm gentoo, takže porad něco komplikuje a neusmazil se ani nezapnul htc. Ani pri burnK7, mprime LinX... Kdyby to dělal, tak ho reklamuju.
Tiskni
Sdílej: